Czytasz: O świcie mieszkańców Katowic obudził wybuch

O świcie mieszkańców Katowic obudził wybuch

Zginęło małżeństwo dziennikarzy i ich 2-letni syn. Ich pamięci poświęcony będzie dzisiejszy Memoriał Kmiecików.

23 października 2014 roku po godz. 5, mieszkańców Katowic obudził wybuch. Eksplozja gazu doprowadziła do częściowego zawalenia się kamienicy przy ul. Chopina 18. W czasie zdarzenia w budynku przebywało 21 lokatorów.

Po wybuchu do szpitala początkowo trafiły dwie osoby, na miejscu pracowało ponad 100 strażaków. Sytuacja zmieniała się diametralnie, jedna osoba uwięziona pod gruzami nawiązała kontakt z ratownikami, 10 wyszło z budynku o własnych siłach, kolejne osoby trafiały do szpitala. Po trzech godzinach od wybuchu gazu udało się opanować pożar, ale trzy osoby nadal były poszukiwane. Zapadł zmrok. Przed godz. 23 służby poinformowaly, że odnaleziony został martwy mężczyzna, kilkanaście minut później podano kolejne tragiczne informacje...

Zginęła cała rodzina

Pod gruzami kamienicy zginęli: Dariusz Kmiecik, dziennikarz Faktów TVN, jego żona Brygida Frosztęga-Kmiecik, dziennikarka TVP Katowice oraz ich 2-letni syn Remigiusz. 

28 października odbył się pogrzeb tragicznie zmarłej rodziny. Małżeństwo dziennikarzy wraz z synem pochowane zostało w Katowicach na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej.

Śledztwo umorzone 

Na początku tego roku śledztwo w sprawie wybuchu gazu w kamienicy zostało umorzone. Do eksplozji gazu przyczynił się jeden z lokatorów kamienicy, który zmarł kilkanaście dni po zdarzeniu. Prokuratura potwierdza, że mężczyzna specjalnie rozkręcił elementy instalacji gazowej w swojej łazience, wskutek czego doszło do wybuchu. Jego mieszkanie znajdowało się na drugim piętrze kamienicy. Mężczyzna nie zdążył złożyć wyjaśnień. Śledczy wykluczyli w zdarzeniu udział osób trzecich.

Podczas śledztwa przesłuchano w charakterze świadków pokrzywdzonych, rzeczoznawców, administratorów i właścicieli budynku, osoby, które przeprowadzały kontrolę techniczne budynku oraz osoby uczestniczące w akcji ratowniczo-gaśniczej.

Po katastrofie status osoby pokrzywdzonej przyznano 67 osobom, jest wśród nich rodzina zmarłych, lokatorzy i właściciele kamienicy, gdzie doszło do tragedii, właściciele pobliskich kamienic i samochodów zaparkowanych w pobliżu kamienicy.

Memoriał Kmiecików

Dziś odbędzie się już po raz trzeci Memoriał Kmiecików. Wydarzenie sportowe, które organizowane jest celem upamiętnienia tragicznie zmarłych Brygidy, Dariusza i Remigiusza Kmiecików. 

Wybór turnieju piłki nożnej jako osi wydarzenia oraz rokroczne zaproszenie drużyn reprezentujących poszczególne redakcje i ludzi mediów nie jest przypadkowy. 

To właśnie piłka nożna pozostawała ulubioną dyscypliną Darka, dzięki czemu wielokrotnie w beznadziejnych wydawałoby się sytuacjach umiał znaleźć wolny czas i kilku dodatkowych chętnych, którzy – niekiedy po nocach – pobiegają z nim za piłką po boisku. Co istotne, niezależnie od wariackich pór wspomnianych spotkań Brygida zawsze cierpliwie je znosiła, nierzadko wyśmiewając z wrodzonym poczuciem humoru grupkę wariatów biegających po nocach na boisku pod przewodnictwem jej męża. Oni zaś, jako małżeństwo na co dzień pracujące w dwóch osobnych redakcjach, pokazywali, że istnieje możliwość prywatnej symbiozy mimo – przeciwnych w ogólnym mniemaniu – obozów zawodowych. 

Taki właśnie jest Memoriał Kmiecików, którego trzecia już edycja zostanie rozegrana w Chorzowie 21 października. Memoriał pozwala powspominać, pozwala pobiegać za piłką, pozwala nacieszyć się spotkaniem z ludźmi, którzy w przeróżny sposób wspominają Kmiecików – ale przede wszystkim pozwala łączyć. Dlatego też w dotychczasowych rozgrywkach udział wzięły zespoły reprezentujące media po jednej stronie oraz urzędy, czy grono specjalistów. Jedynym zespołem niemedialnym i niebranżowym pozostaje drużyna Kmiecików – jest to jednak ekipa wyjątkowa, gdyż jest to grupa, która gdyby nie determinacja Darka do organizacji wspomnianych nocnych spotkań prawdopodobnie nigdy by się ze sobą nie spotkała. 

GRAMY, BO PAMIĘTAMY

Mówi hasło przewodnie Memoriału Kmiecików – i tak naprawdę podsumowuje ono w całości podwaliny tego wydarzenia. 

Pamięć pozostaje bowiem nadrzędna – ponad mediami, ponad podziałami, ponad konkurencją, ponad animozjami, ponad barierami. 

Liczą się tylko i wyłącznie Brygida, Darek i Remik – nikt i nic poza nimi.

21 PAŹDZIERNIKA 2017
III PIŁKARSKI MEMORIAŁ KMIECIKÓW
HALA MORIS CHORZÓW, DĄBROWSKIEGO 113

 

Czytaj więcej