Czytasz: O Gliwicach zrobiło się głośno

O Gliwicach zrobiło się głośno

Arena Gliwice stała się miejscem różnego rodzaju wydarzeń muzycznych, rodzinnych i sportowych.

Miniony rok był bardzo ważny dla… Areny Gliwice. To jedna z największych inwestycji w Gliwicach. W ciągu kilku miesięcy funkcjonowania odbyły się w niej łącznie 64 wydarzenia i odwiedziło ją ponad 160 tysięcy gości.

Zaczęło się od sporego zainteresowania w czasie Dni Otwartych. Już na początku odwiedziło ją 32 tysiące osób. ! Jeszcze przed oficjalnym otwarciem na terenach wokół Areny odbył się Bieg Kobiet „Zawsze Pier(w)si”, a kilka dni później największe święto studentów Politechniki Śląskiej – IGRY.  Pierwszą imprezą masową był ASOT 850, czyli wielkiego formatu święto fanów muzyki elektronicznej na czele ze światowej sławy DJem Arminem Van Buurenem. To wtedy o Arenie Gliwice usłyszał cały muzyczny świat, a miasto wypełniły tysiące miłośników trance z ponad 30 krajów.

Arena Gliwice to także emocje sportowe. W dniach 19, 24 i 28 czerwca zamieniła się w ogromną Strefę Kibica z największym w Polsce ekranem. Zaprosiła do wspólnego kibicowania Polskiej Reprezentacji podczas meczów rozgrywanych w ramach Piłkarskich Mistrzostw Świata.

We wrześniu odbyły się dwa wydarzenia na terenach zewnętrznych Areny: piknik rodzinny Bezpieczni na co dzień, a w kolejny weekend Jesienny Festiwal Smaków z Areną Gliwice. Piknik miał na celu zapoznanie mieszkańców z tajnikami działania służb oraz pokazanie, jak wygląda codzienna praca tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i ratują nasze życie każdego dnia. Tego dnia nie zabrakło pokazów ratowników medycznych, policji, straży pożarnej oraz z ratowników górskich beskidzkiego GOPRu.

Jesienny Festiwal Smaków z Areną Gliwice, który odbył się na placu przed Areną, to ponad 20 foodtrucków, które od piątku do niedzieli serwowały najlepsze jedzenie w mieście. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od burgerów, zapiekanek, pizzy i frytek, po tajskie specjały. 

FESTIWAL JIMEK+

W dniach 5 i 6 października Arena Gliwice zapoczątkowała cykl Festiwali JIMEK+. To projekt jednego z najbardziej intrygujących artystów młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej, kompozytora, aranżera, instrumentalisty – Radzimira Dębskiego. Wystąpił na scenie z 60-cio osobową orkiestrą i zaprosił do lineupu nietuzinkowych gości. Na scenie wystąpili między innymi: Kaliber 44, Bokante, The Kutimangoes, Miuosh, Krzysztof Zalewski, Alune Wade, The Dumplings i Pharoahe Monch. Obiekt odwiedziło 6 tys.ludzi, a dwudniowy festiwal JIMEK+ zakończył się owacjami. 

12 października Gliwice po raz drugi stały się stolicą muzyki trance. Tłumy zjechały z różnych krajów świata na największe wydarzenie tego roku. Nikogo nie dziwił widok ludzi ubranych na biało przemierzających gliwickie ulice. To oznaczało jedno – White Sensation! Kolor biały jest znakiem rozpoznawczym tej imprezy i sprawia, że to nie tylko muzyczne, ale i wizualne show. W zabawie udział wzięło 7,5 tys. ludzi.

ZABAWA STULECIA W ARENIE

Impreza, która odbyła się 28. października pokazała, że Polacy potrafią świętować w najlepszym stylu. I to na wesoło. W setną rocznicę odzyskania niepodległości i z tej okazji Robert Górski przygotował nowy scenariusz Polskiej Nocy Kabaretowej - Zabawa stulecia. Największe postacie polskiej sceny kabaretowej, takie jak Marcin Daniec, Igor Kwiatkowski, Kabaret Skeczów Męczących, Ireneusz Krosnego i Kabaret Nowaki zapewniły wspaniałe widowisko. 3,6 tys. osób pokazało, że śmiechem przełamuje się wszelkie granice.

Listopad to miesiąc, który dostarczył emocji w każdym tygodniu. Zaczęło się 2. listopada na sportowo, od V Radan Półmaratonu Gliwickiego, który odbył się w pierwszy weekend listopada. Plac główny Areny zamienił się w miejsce startu, a Arena Główna w metę dla biegu dla ponad 1000 uczestników, startujących na dystansach 21,097 km, 10 km oraz w kategorii Nordic Walking. Do rywalizacji stanęli również najmłodsi.

10. listopada Arena Gliwice gościła dwie duże imprezy. Targi Trends 4 kids - wydarzenie organizowane w Małej Arenie i skierowane do obecnych i przeszłych rodziców oraz bokserskie starcie na KnockOut Boxing Night. Wielka Gala Boksu, gdzie w walce wieczoru zmierzyli się Artur Szpilka i Mariusz Wach. Gala była pełna emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Podczas gali polska pięściarka Ewa Piątkowska obroniła tytuł Mistrzyni Świata WBC kategorii junior średniej, na ringu pojawili się również tacy bokserzy jak: Maciej Sulęcki, Paweł Stępień, Łukasz Różański, Damian Kiwior i Przemysław Zyśk.

MUZYCZNE STARCIE W ARENIE GLIWICE

W sobotę 24. listopada scena Areny Głównej zamieniła się po raz kolejny w ring. Tym razem jednak do rywalizacji przystąpili młodzi wokaliści z programu The Voice of Kids oraz artyści znani z The Voice of Poland. Podczas koncertu Bitwy The Voice of Poland na jednej scenie w Arenie Gliwice pojawili się najzdolniejsi wykonawcy jednego z najbardziej popularnego show telewizyjnego. Wcześniej, 18 listopada odbył się casting, po którym line up koncertu został wzbogacony nie o jedną, jak było w planach, ale aż o dwie wyjątkowe wokalistki! Były to siostry bliźniaczki Julia i Wiktoria Szlachta z Kroczyc koło Zawiercia. Podczas castingu przesłuchano ponad stu młodych wokalistów.  

POŻEGNANIE MAMEDA KHALIDOVA

Grudzień rozpoczął się od dźwięku gongu! 1. grudnia odbyła się piąta i ostatnia gala w roku 2018 Federacji KSW. Na to wydarzenie czekało setki kibiców! Podczas tego wieczoru odbyło się 9 walk, jednak ta która elektryzowała najbardziej to walka wieczoru, w której wystąpili: jeden z najbardziej znanych i najlepszych zawodników tej sztuki walki Mamed Khalidov i Tomasz Narkun. Historyczny rewanż w dziejach polskiego MMA zakończył się ponownie zwycięstwem Tomasza Narkuna. Tuż po walce Mamed Khalidov złożył rękawice i powiedział, że kończy karierę ustępując miejsca młodszym zawodnikom. 

Jeszcze w gruniu zorganizowano święto dla fanów bajek Disney'a. Podczas 11 spektakli w ramach Świata Disneya On widzowie mogli podziwiać niecodzienne adaptacje znanych i lubianych bajek między innymi: Zaplątani, Aladyn, Król Lew , Kraina lodu, Toy Story. Dla najmłodszych była to wspaniała podroż do świata ich ulubionych bohaterów, a dla rodziców okazja do tego, by na chwilę znów stać się dzieckiem. W połowie grudnia mieliśmy okazję przyglądać się zmaganiom jednych z najlepszych esportowych zespołów w Polsce. Arena Gliwice była gospodarzem finałów jesiennego sezonu Polskiej Ligi Esportowej.

Oprócz największych wydarzeń Arena była także gospodarzem targów, konferencji i wykładów. Stałą pozycją w kalendarzu wydarzeń stały się cykliczne mecze ligowe drużyny koszykarskiej GTK Gliwice oraz futsalowej drużyny Piast Gliwice. W połowie listopada odbyło się otwarcie jednej z największych ścianek wspinaczkowych – Chwyciarnia Arena Gliwice, która zlokalizowana jest na jednej ze ścian Małej Areny. Dziś mieszkańcy mogą na co dzień korzystać ze stałej oferty wspinaczkowej i próbować swoich sił pod czujnym okiem profesjonalistów.

Czytaj więcej