Czytasz: Znamy treść najnowszej książki Janoscha. Będzie sensacja!

Znamy treść najnowszej książki Janoscha. Będzie sensacja!

"Pochodzę przecież z Polski i dlatego planuję kulinarną eksplorację mojego kraju pochodzenia" - powiedział autor Cholonka.

Pochodzący z Górnego Śląska Janosch pisze książkę o kuchni polskiej  - dowiedzieliśmy się z wywiadu, jakiego Janosch udzielił niemieckiej agencji DPA, opublikowanego na stronie internetowej Deutsche Welle. Janosch (Horst Eckert), to pochodzący z Zabrza niemieckojęzyczny autor znanej na całym świecie literatury dziecięcej, który zawsze podkreślał, że przede wszystkim czuje się Ślązakiem.

„To moja narodowość, to moja religia” - zwykł mawiać Janosch. 

W Niemczech, gdzie mieszkał przez wiele lat, wszyscy kochają go za bajki o Misiu, Tygrysku i Kaczce w tygrysie prążki, przetłumaczone na 40 języków. Na Śląsku - za  przejmującą historię „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, która opowiada o Śląsku i rodzinie pisarza. 

Obecnie Janosch od lat mieszka w San Miguel na Teneryfie. Ma 85 lat i ciągle pisze. 

„Wspaniała praca! Spoczywanie na laurach, zadowalanie się dokonaniami z przeszłości i patrzenie w próżnię to nie dla mnie. Wygląda na to, że tak mi upłynie jeszcze kolejnych 20 lat - zanim ostatecznie będzie koniec.” - stwierdził Janosch. 

Nowa książka Janoscha o kuchni polskiej. Dlaczego tak?

Na pytanie, czy zamierza pisać kolejne książki dla dzieci, pisarz odpowiedział : „Nie, teraz mam zamiar napisać książkę o polskiej kuchni. Pochodzę przecież z Polski i dlatego planuję kulinarną eksplorację mojego kraju pochodzenia. Zobaczymy, jak zostanie przyjęta. Książki to trudny biznes."

Będziemy z niecierpliwością czekać na nową książkę Janoscha o polskiej kuchni, pisaną na słonecznej Teneryfie. Zwłaszcza że to właśnie po to, by mieć dużo słońca, autor sprzedał swego czasu swoje mieszkanie w Monachium.

„Światło, słońce – to mnie inspiruje. Promienie słońca są jak fale i mnie unoszą. Dlatego mieszkam na Teneryfie. Tutaj słońce jest wszechobecne, a jego promienie zalewają mój dom. Poza tym lubię samotność i możliwość patrzenia poza horyzont na morze i krajobrazy. To jest mój mały raj na ziemi – bez śniegu, bez mrozów." - powiedział pisarz.

Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się do Niemiec, to do 8 stycznia 2017 można oglądać w Europa-Park w Rust k. Fryburga (Freiburg) retrospektywną wystawę prac Janoscha.