Czytasz: Nowa generacja także ma coś do powiedzenia!

Nowa generacja także ma coś do powiedzenia!

Frekwencja na wyborach gwałtownie spada, a szacunki zakładają, że będzie spadać coraz szybciej.

Młodzież nie interesuje się polityką. Świadomość młodych ludzi spada, a badania wykazują, że nie przejawiają oni takiej aktywności społecznej jak ich rodzice. Frekwencja na wyborach gwałtownie spada, a szacunki zakładają, że będzie spadać coraz szybciej.

Nic bardziej mylnego.

Co roku, młodzież z całej Polski – a także spoza jej granic – łamie stereotypy. Organizując konferencje MUN (Model United Nations), pokazują, że nowa generacja także ma coś do powiedzenia w kwestii stosunków międzynarodowych. Osoby między 16 a 21 rokiem życia biorą udział w odbywających się w całej Polsce, a nawet na świecie, konferencjach symulujących obrady ONZ. Przez parę dni wcielają się w role przypisanych im krajów członkowskich ONZ i zasiadając w przydzielonych komitetach, dyskutują o aktualnych problemach na skalę globalną. Razem starają się wymyślić rozwiązania dla postawionych problemów odpowiednich dla danego komitetu. W ostatni dzień konferencji odbywa się głosowanie, podczas którego podawane są wszystkie pomysły na rozwiązanie konfliktów. Wszystko to odbywa się w języku angielskim, który jest oficjalnym językiem obrad MUN. Cel? Kształtowanie aktywnych obywateli świata, świadomych globalnych problemów i zdolnych do przemyśleń nad ich rozwiązaniem.

Na samym początku roku 2018, obrady MUN odbędą się w budynku Muzeum Śląskiego w Katowicach. Trwać będą trzy dni: od 11 do 13 stycznia. Będzie to już trzecia edycja katowickiej konferencji, w skrócie: KatMUN. Poprzednie wydarzenia zostały zorganizowane na bardzo wysokim poziomie, jednak to właśnie ta edycja okazała się największa pod względem uczestników. W roku 2018 przyjedzie ich aż 200, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Nic dziwnego, skoro konferencje KatMUN cieszą się renomą wśród „munowej” społeczności w całej Polsce. Organizacja MUN w Katowicach jest zasługą uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach, którzy przy wsparciu ze strony szkoły i z pomocą sponsorów tworzą ten event od podstaw. Kiedy światła w salach obradowych gasną, uczestnicy udają się do katowickich klubów na imprezy integracyjne, które stały się nieodłączną tradycją konferencji MUN. Uczestnicy często podróżują po całej Polsce, biorąc udział w wydarzeniach w różnych miastach, do których nieraz wracają co rok. Zawierają nowe znajomości, zacieśniają stare więzi, poznają kultury innych krajów i poszerzają swój światopogląd. Niektórzy ubierają tradycyjne dla reprezentowanego przez siebie kraju stroje, inni uczą się zwrotów w „ojczystym” języku. Klimat, który tworzy się podczas wydarzenia, tworzy z niego bardziej stan umysłu niż zwykłą konferencję. Obrady MUN dają młodym politykom szansę na rozwój, pozwalają poznać zarys przebiegu prawdziwych konferencji ONZ i wspierają ich w dążeniu do rozwinięcia swojej politycznej kariery. Potwierdzają to relacje „munowych” pasjonatów:

„Modelowe obrady ONZ to super przygoda!. Najbardziej lubię w nich to, że łączą one przyjemne z pożytecznym. Poznajemy ciekawe osoby, bawimy się znakomicie, a przy okazji dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy na temat problemów dzisiejszego świata – które przy okazji dotyczą również nas.” – Weronika, 17 lat

„Dla mnie szczególnie ważny jest rozwój moich umiejętności przemawiania, gdyż jest się tutaj naprawdę podstawionym pod ścianą. Ale KatMUN to nie tylko debaty, dyskusje i rozwój różnych umiejętności. To także wspaniała społeczność i możliwość poznania przyjaciół nawet na całe życie.” – Łukasz, 17 lat

Czytaj więcej