Czytasz: Nowa figurka stanęła na Szlaku Śląskiej Godki!

Nowa figurka stanęła na Szlaku Śląskiej Godki!

„Geld” po śląsku oznacza pieniądze, zatem od początku wiedzieliśmy, że ten bohater szlaku musi stanąć przed naszym oddziałem."

Szlak Ślonski Godki sukcesywnie się rozrasta. Na rynku w Katowicach uroczyście odsłonięto figurkę o nazwie „Geld”, która nawiązuje do postaci znanego na Śląsku bankiera, Karola Goduli. 

Powstający od września zeszłego roku Szlak Ślonski Godki to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego.

Zobacz zdjęcia:

Kolejny bohater szlaku – Geld – zamieszkał na rynku w Katowicach. Z inicjatywą ustawienia go w tym miejscu wyszedł bank Credit Agricole, który też został sponsorem figurki. O tym, jak „Geld” ma wyglądać, zadecydowali sami mieszkańcy Śląska - głosując w internetowej ankiecie wybrali najlepszą, ich zdaniem, propozycję. 

– „Geld” po śląsku oznacza pieniądze, zatem od początku wiedzieliśmy, że ten bohater szlaku musi stanąć przed naszym oddziałem. Od teraz będzie witał wszystkich klientów, którzy nas odwiedzają - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.


Kształt figurki „Geld” nawiązuje do Karola Goduli, znanego i poważanego przedsiębiorcy, właściciela kilku kopalni, a także bankiera, żyjącego w XIX wieku. Do dziś jest on legendarną postacią na Śląsku.

W Rudzie Śląskiej na jego cześć jedna z dzielnic została nazwana Godula. Jest on także patronem m.in. Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie, Gimnazjum nr 6 w Bytomiu i Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach. Dotychczas Karol Godula nie miał na Śląsku swojego pomnika. Miniaturowa figurka „Gelda” na jest pierwszym monumentem, który upamiętnia jego imię. 

Tymczasem Szlak Śląski Godki ciągle się rozrasta i już niedługo pojawią się na nim kolejne figurki. W Śląskim Wesołym Miasteczku Legendia pojawi się Drach, a przed jedną z katowickich lodziarni stanie Maszkeciorz.

 

 

Czytaj więcej