Czytasz: Nikisz znajdzie się kiedyś na liście UNESCO?

Nikisz znajdzie się kiedyś na liście UNESCO?

Rozmowy o wpisaniu Nikiszowca na listę UNESCO skończyły się parę lat temu. Teraz zapadła cisza. Może na fali sukcesu Tarnowskich Gór warto powalczyć o najpiękniejsze osiedle robotnicze Katowic?

Żeby marzyć o wpisaniu na listę UNESCO, trzeba najpierw stać się Pomnikiem Historii. O tym decyduje Rada Ochrony Zabytków działająca przy Ministerstwie Kultury. Wpisanie zabytków na polską listę Pomników Historii, może pomóc w walce o umieszczenie zabytku na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taki status nadano już czterem śląskim zabytkom: zespołowi klasztoru paulinów w Częstochowie, gmachowi województwa i Sejmu Śląskiego, podziemiom kopalni w Tarnowskich Górach i osiedlu Nikiszowiec.

Mamy to! Tarnowskie Góry na liście UNESCO

Było głośno, ale temat umarł

Pomysł wpisania Nikiszowca najpierw na listę Pomników Historii, a w drugiej kolejności na listę UNESCO pojawił się już ponad dziesięć lat temu. Starania o to pierwsze wyróżnienie zakończyły się sukcesem. "Katowice – osiedle robotnicze Nikiszowiec" zostało uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP 14 stycznia 2011 roku. To miał być równocześnie początek starań o wpisanie na listę UNESCO. Odbywały się debaty i rozmowy z lokalną społecznością. Było głośno, ale temat umarł. Odkąd Nikisz został Pomnikiem Historii minęło sześć lat. O UNESCO dla perły Katowic nikt teraz głośno nie mówi.

- Temat pojawiał się kiedyś w czasie rozmów z mieszkańcami. Ale na razie żadne działania nie są podejmowane. Nie słyszałam, żeby ktoś miał zamiar zająć się tym – mówi Anna Solińska z Fabryki Inicjatyw Lokalnych.

"Wieczorek" jest priorytetem

Trudność z Nikiszowcem polega na tym, że właścicielem osiedla jest spółdzielnia mieszkaniowa i mieszkańcy, którzy wykupili swoje mieszkania. - Dyskusja wymaga większego grona, bo są zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. To żmudny proces i wymaga przygotowania. Na razie nikt żadnych działań nie podejmuje – dodaje Solińska. Dla Fabryki Inicjatyw Lokalnych w tej chwili numerem jeden jest kopalnia „Wieczorek”, która w tym roku kończy wydobycie. Ważą się losy obiektu i to właśnie im będą poświęcone najbliższe rozmowy i dyskusje.

O lobbowaniu Nikiszowca na rzecz wpisania go na listę UNESCO myśli Jarosław Makowski, szef projektu BoMiasto i mieszkaniec tej dzielnicy. - Może spróbujemy założyć taki społeczny komitet. Widzę światełko w tunelu i sukces Tarnowskich Gór popycha nas do tego, by Nikiszem zająć się na poważnie – mówi Makowski.

- Być w Katowicach i nie zobaczyć Nikiszowca, to tak jak być w Rzymie i nie zobaczyć papieża. Mamy taką perłę i nie dokonują się żadne ruchy, nie buduje się komitetu poparcia dla inicjatywy wpisania dzielnicy na prestiżową listę – dodaje.

Tarnowskie góry czekały 13 lat

Żeby zacząć starania potrzebna jest najpierw inicjatywa oddolna. Bez wsparcia miasta też trudno cokolwiek zdziałać. Później trzeba lobbować u ważnych osobistości w Europie i na świecie. Długą drogę przeszła wrocławska Hala Stulecia. Jej wyjątkowość i nowatorskość zadecydowały o tym, żeby w ogóle podjąć starania. Udało się! Od 2006 roku hala widowiskowo-sportowa może poszczycić się tym tytułem. Podobnie jak 13 innych obiektów w naszym kraju. Od niedzieli lista UNESCO powiększyła się o Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra była jednym z obiektów zgłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt jest Pomnikiem Historii od 2004 roku. Czas jaki upłynął do momentu wpisania go na listę UNESCO to 13 lat.

Czy jest szansa, że kiedyś na tej liście znajdzie się też Nikiszowiec?

- Może przy okazji rozmów o „Wieczorku” powstanie taki komitet, który będzie o to zabiegał i wyręczał miasto w dbaniu o Nikisz i promowaniu go. Nikisz jest niezwykły, miasto nie musi już pracować na jego sławę – tłumaczy Makowski.

Póki co, udało się Tarnowskim Górom. Kiedy świat doceni najpiękniejsze osiedle robotnicze Katowic?


POLSKIE OBIEKTY NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO:

 

Czytaj więcej