Czytasz: Niedziela dniem żałoby narodowej

Niedziela dniem żałoby narodowej

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową po tragedii w kopalni w Karwinie

W związku ze śmiercią dwunastu Polaków, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. 

Jak przyznaje Ivo Czelechovsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie, do tragedii doszło o godzinie 17:16. W Karwinie doszło do wybuchu metanu. Na głębokości 800 metrów pracowało 23 górników. 22 z nich to Polacy. Nie żyje trzynastu górników, dwunastu z nich to Polacy. Wysokie stężenie metanu uniemożliwia prowadzenie akcji ratowniczej. Wśród ofiar prawdopodobnie są górnicy z Jastrzębia i Wodzisławia Śląskiego. Wczorajszy wypadek to jedna z największych tragedii górniczych w tej kopalni. Trzy lata temu, także w wybuchu metanu, zginęło dwóch górników, a trzech zostało rannych.

Do Karwiny jeszcze w nocy wyjechali ratownicy górniczy z Bytomia. Na miejscu dołączyli do czeskiej brygady. Ciało jednego górnika zostało wydobyte na powierzchnię. Reszta zostanie pod ziemią. W kopalni szaleje pożar. Do chodnika ma zostać wpompowany ciekły azot, który ma pozwolić na obniżenie temperatury pod ziemią.