Czytasz: Nie śpiewał hymnu, bo... zasłabł

Nie śpiewał hymnu, bo... zasłabł

02:18
Wyjaśniamy kulisy nocnego "skandalu" w Senacie.

Prof. Michał Seweryński choć jest senatorem z Sieradza, to związany jest z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Senator jest jednym z czterech profesorów katedry prawa i ubezpieczeń. Wykłada m.in. prawo pracy. Dwa tygodnie temu w samo południe brał udział w obronie prac dyplomowych studentów UE. Prof. Seweryński jest wicemarszałkiem Senatu i w piątek miał przedstawić wynik prac komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W nocy ze środy na czwartek senatorowie nie wprowadzili zmian do sejmowego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Doszło też do kontrowersyjnej sytuacji z hymnem narodowym.

Mazurek Dąbrowskiego

Około godz. 00:50 senator Bogdan Klich otworzył okno, kiedy zebrani przed Senatem protestujący zaczęli śpiewać hymn Polski. Senatorowie wstali i wspólnie odśpiewali kolejne zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy oprócz jednego - senatora Michała Seweryńskiego. Dlaczego nie wstał?

- Jako uczelnia nie angażujemy się w sprawy polityczne - mówi rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego Marek Kiczka

Senator zabrany do szpitala

Przewodniczący komisji Robert Mamątow w czasie piątkowych prac Senatu tłumaczył zachowanie swojego klubowego kolegi złym stanem zdrowia.

- On już wczoraj zasłabł. Jak śpiewaliśmy hymn wszyscy, to nie wstał. Prosiłem [żeby wstał - red.], a on powiedział, że nie jest w stanie i dzisiaj go pogotowie zabrało do szpitala - mówi senator Robert Mamątow.

Na nagraniach z kamer zamontowanych w sali komisji nie widać, żeby przewodniczący Mamątow namawiał prof. Seweryńskiego do włączenia się do wspólnego śpiewu. Nie sposób też ocenić jego stanu zdrowia. Senator brał udział w pracach komisji niemal do samego końca. O 1:32 przyjął rolę sprawozdawcy prac komisji. Wyszedł dwie minuty później, kiedy głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W piątek rano do szpitala zabrała go karetka pogotowia ratunkowego. Szczegółów nie ujawniają także pracownicy biura senatora Seweryńskiego. 

- Pan profesor przebywa w szpitalu. Więcej informacji nie mogę udzielić - mówi pracownik sieradzkiego biura senatora.

- Życzymy zdrowia senatorowi Seweryńskiemu - mówią senatorowie PO

Czytaj więcej