Czytasz: "Nie można zaklinać rzeczywistości"

"Nie można zaklinać rzeczywistości"

Janusz Steinhoff o likwidacji kopalń

W czasie rządów Jerzego Buzka górnictwo przeszło gruntowną i szybką restrukturyzację. Całkowicie lub częściowo zlikwidowano 23 kopalnie, 100 000 ludzi odeszło na dobrowolne urlopy. Dzięki temu branża odzyskała rentowność. Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka podkreśla, że najważniejsze to skupienie się na pracy, a nie słupkach poparcia.

Kiedy się rządzi państwem to się pracuje na swoje miejsce w historii a nie słupki popularności. Rządzący powinni być odpowiedzialni. Górnicy nie lubią ściemy i nam czyli rządowi Jerzego Buzka udało się porozumieć z Solidarnością Górniczą, z innymi partnerami społecznymi, bowiem mówiliśmy prawdę. Nie można zaklinać rzeczywistości. Gwarancje, że nie będzie likwidacji kopalń są gwarancjami nieodpowiedzialnymi.

Podkreśla, że powinno się brać pod uwagę nie uwarunkowania polityczne, a ekonomię i geologię. Restrukturyzacja górnictwa jest konieczna. Należy to zrobić w sposób cywilizowany.

Nikt ludzi nie wyrzuca na bruk. Czy to koncerny motoryzacyjne, czy energetyczne, starają się uruchamiać programy dobrowolnych odejść. Lepiej na to wydawać pieniądze polskiego podatnika niż tolerować generowanie potężnych strat.

Po procesie restrukturyzacji kopalnie powinny na zasadach rynkowych trafić do spółek elektroenergetycznych.

Czytaj więcej