Czytasz: Nie macie planów na drugi dzień świąt? Muzeum Śląskie zaprasza

Nie macie planów na drugi dzień świąt? Muzeum Śląskie zaprasza

Muzeum Śląskie zaprasza do odwiedzin w okresie świątecznym.

Świąteczny czas, nazywany na pamiątkę narodzin Chrystusa Godami, Godnimi Świętami lub Szczodrymi Dniami, jest celebrowany od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Na ten okres Muzeum Śląskie przygotowało wiele spotkań i atrakcji. Przedstawiciele muzeum zachęcają do zapoznania się ze zwyczajami związanymi z tym czasem w chrześcijaństwie oraz judaizmie i odwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach.

– Zapraszamy przede wszystkim do podziwiania szopek z kolekcji Muzeum Śląskiego, które są prezentowane na wystawie „Po kolędzie…” w budynku Centrum Scenografii Polskiej do 6 stycznia 2019 roku. Początki polskiej szopki ludowej sięgają II połowy XVIII wieku. Władze kościelne zabroniły wówczas urządzania widowisk jasełkowych w kościołach i szopka rozpoczęła wędrówkę po ulicach najpierw miast, a potem wsi. W Polsce wykształciło się wiele jej odmian. Z najprostszą kolędowali kilku- czy kilkunastoletni chłopcy, z dużymi, kukiełkowymi, kawalerowie. Szopki stawiano też we wnętrzach domów. W wielu z nich są świątecznym atrybutem do dziś. – tłumaczy Paweł Doś z Muzeum Śląskiego.

Muzeum Śląskie możecie także odwiedzić 28 grudnia. O godzinie 16:00, w budynku Centrum Scenografii Polskiej odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Wokół zimowych świąt”, zatytułowane „Katolicyzm” i będzie osnute wokół narodzin i dzieciństwa Jezusa.

Dzień później, odbędzie się kolejne spotkanie z tego cyklu –„Judaizm” – odbędzie się 29 grudnia o godz. 15.00 w sali edukacyjnej A Muzeum Śląskiego i będzie dotyczyło Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., jak wygląda chanukowa lampa i dlaczego świąteczne potrawy przygotowywane są na oliwie. O Chanuce w żydowskiej tradycji opowie judaistka i członkini Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce – dr Zofia Kusztal.

Na spotkanie pt. „Prawosławie” Muzeum Śląskie zaprasza 5 stycznia 2019 roku o godz. 15.00 do sali edukacyjnej A. Dowiemy się podczas niego, dlaczego prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest w styczniu, jak wygląda bożonarodzeniowa ikona i czym różni się prosfora od opłatka. O bożonarodzeniowej tradycji opowie proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu – ks. dr Mikołaj Dziewiatowski.

Bilety na wystawę szopek oraz poszczególne spotkania świąteczne w cenie 1 zł, można kupić w systemie biletowym oraz w kasach muzeum.

Muzeum Śląskie 26 grudnia otwarte jest w godzinach 10:00 - 20:00.