Czytasz: Nie doczekał sprawiedliwości

Nie doczekał sprawiedliwości

W Zabrzu pochowano Krystiana Brolla, który bezpodstawnie spędził osiem lat w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Domagał się zadośćuczynienia.


Mężczyzna wytoczył państwu proces. Zażądał odszkodowania za pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego, choć był zdrowy. Domagał się 14,5 mln złotych zadośćuczynienia. Nie doczekał sprawiedliwości. Zmarł na białaczkę, na którą zachorował podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym.

Krystian Broll spędził osiem lat w szpitalu psychiatrycznym. Bezpodstawinie. 

W 2006 r. Krystian Broll jako emerytowany inżynier dorabiał, pracując m.in. jako inspektor nadzoru budowlanego. Jego problemy zaczęły się, kiedy próbowano go namówić do zawyżenia przetargów. Kiedy odmówił, został wyrzucony z pracy i zaczął otrzymywać pogróżki. Gdy złożył zawiadomienie w prokuraturze, w odwecie sam został pozwany o "groźbę karalną" i trafił na badanie psychologiczne. Nigdy nie zostało potwierdzone, że groźby faktycznie padły z jego ust, jednak sąd zdecydował o skierowaniu go na obserwację do szpitala psychiatrycznego w Rybniku.

Decyzja o półrocznej obserwacji była kilkanaście razy odnawiana. Co pół roku Broll pisał prośby do sądu o to, by ten zrezygnował z obserwacji psychiatrycznej. Za każdym razem mu odmawiano. Ponad 8 lat Krystian Broll był bezprawnie trzymany w szpitalu psychiatrycznym. Pomogła dopiero interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich, który w tej sprawie napisał prośbę o kasację. Sąd Najwyższy zdecydował, że Krystian Broll w szpitalu psychiatrycznym w ogóle nie powinien się znaleźć.

Krystain Broll nie doczekał sprawiedliwości

Kiedy mężczyzna opuszczał szpital w 2014 r., miał już ponad 70 lat i chorował na białaczkę. Okazało się też, że w ciągu ośmioletniej nieobecności właściciela dom Brolla został splądrowany przez złodziei. Mężczyzna stracił też rodzinę.

Broll wytoczył proces, żądając od Skarbu Państwa 14,5 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania. Nie doczekał jednak sprawiedliwości - kolejna rozprawa była przewidziana na 31 marca. Mężczyzna zmarł 9 marca. W piątek odbył się jego pogrzeb.

Czytaj więcej