Czytasz: Nie chodzi o dystans. Liczą się pomysły i innowacyjne rozwiązania

Nie chodzi o dystans. Liczą się pomysły i innowacyjne rozwiązania

W Katowicach wystartował 24-godzinny maraton programowania.

Mają 24 godziny, żeby stworzyć prototyp innowacyjnej aplikacji. 20 zespołów programistów, maksymalnie czteroosobowych, walczy o zwycięstwo w Smart City Hackathon. Ale to mieszkańcy mają zyskać na rozwiązaniach, które zostaną wymyślone w nocy z piątku na sobotę w Katowicach.

- Chcemy zaszczepić ideę otwartych danych - mówi Jolanta Gacka z firmy Smart In, głównego partnera technologicznego. - Dzięki open data na całym świecie tworzone są rozwiązania ułatwiające życie. W Polsce dane trzymane wciąż są w urzędach na półkach i się kurzą. Można je zdigitalizować, udostępnić i przetworzyć - dodaje.

Nie oznacza to, że z dnia na dzień wszyscy zyskają dostęp do danych osobowych katowiczan. Niedostępne będą także informacje objęte klauzulami bezpieczeństwa.

- Od władzy samorządowej i instytucji ochrony środowiska uczestnicy otrzymają ułatwiony dostęp do danych na temat pomiarów zanieczyszczeń, ruchu oraz związanych z gospodarką przestrzenną - mówi Mateusz Skowroński, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Programiści do dyspozycji będą mieli rozwiązania analityczne IBM - w tym te oparte na sztucznej inteligencji. Do tego sensory, kamery, czujniki oraz zasoby udostępnione przez Katowice i metropolię. Co stworzą? Jeszcze nie wiadomo. Organizatorzy wskazują, że w tej edycji chcieliby, żeby młodzi innowatorzy zmierzyli się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i mobilnością miejską oraz oszczędzaniem energii. Zespoły będą konsultowały się ze społecznikami i aktywistami miejskimi. 

Przez cały czas trwania imprezy drużyny będą wspierane przez mentorów wyspecjalizowanych z zakresie technologii smart city lub rozwoju startupu. Finalnie jury złożone z przedstawicieli instytucji współpracujących ze Smart City Katowice wybierze kilka projektów, mających największy potencjał wdrożeniowy. Wygrany zespół otrzyma szansę na finansowanie swojego pomysłu i mentoring. Najlepsze rozwiązania zostaną zaprezentowane w czasie Szczytu Klimatycznego w Katowicach.

Smart In od kilku tygodni jest nową gwiazdą na rynku IT. W Las Vegas otrzymali wyróżnienie światowego giganta, koncernu IBM, dla najlepszego europejskiego partnera. W czasie hackathonu będą także przyglądać się potencjałowi młodych programistów.  

- Zależy nam na tym, żeby zobaczyć proces kreatywny. Hackathony bywają formą rekrutacji na całym świecie. Nie ukrywam, że jeśli padnie jakiś fajny pomysł, to będziemy chcieli go kontynuować z jego autorami - mówi Jolanta Gacka z firmy Smart-in.

Czytaj więcej