Czytasz: Nawałnice szalały nad Śląskiem
Najgorzej było w Cieszynie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu. Silne wichury uszkodziły 110 budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Ponad 130 razy interweniowali strażacy po burzach, które przeszły w piątek późnym wieczorem nad Śląskiem Cieszyńskim. Żywioł szczególnie dał się we znaki w okolicach Skoczowa – poinformował Mariusz Cieślar, dyżurny powiatowej straży pożarnej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA, KTÓRE NADESŁALI PORTALOWI www.rybnik.com.pl JEGO CZYTELNICY

Szkody, zdaniem służb, są spore. Burze połączone z gradobiciem uszkodziły 16 dachów na budynkach. Rzecznik cieszyńskiej policji Rafał Domagała poinformował, że wśród uszkodzonych obiektów jest m.in. dom dziecka w Międzyświeciu. Po zerwaniu dachu zalana została tam część pomieszczeń. 

Porywisty wiatr łamał też drzewa, które spadały na drogi, a także zrywał linie energetyczne oraz telekomunikacyjne. Uszkodzonych zostało co najmniej kilka samochodów. Jak podkreślił Domagała, nikt z mieszkańców regionu nie został ranny. Akcja strażaków była prowadzona do późnych godzin nocnych. 

Bilans po nawałnicach w całym regionie

Jak podaje Centrum Zarządzania Kryzysowego: wczoraj wieczorem i w nocy straż pożarna była wzywana 392 razy. Wszystko przez burze i nawałnice, które przeszły przez nasze województwo. Najgorzej było w Cieszynie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu. Silne wichury uszkodziły 110 budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Zablokowane są drogi: 922 w Kuźni Raciborskiej oraz 919 w okolicach Górki Śląskiej i Szymocic.

Mieszkańcy nadal nie mają prądu. W sumie 11 tys. odbiorców z m.in. Rybnika, Kuźni Raciborskiej, Rydułtów i Świerklan czeka, aż szkody zostaną usunięte i znów będą mieć prąd w swoich gospodarstwach.

Straż pożarna potwierdza. Burze połamały konary drzew, uszkodziły i zrywały dachy domów, zalały ulice. Dwie osoby w Raciborzu zostały poszkodowane i odwiezione do szpitala. Jedna z nich przebywała w samochodzie, na który spadło powalone drzewo. Drugą była kobieta w ciąży. Na domek letniskowy położyło się drzewo, kobieta się wystraszyła i zasłabła. Służby szybko zainterweniowały. 

Strażacy nadal walczą ze skutkami tych nawałnic. 

Utrudniony był też ruch kolejowy. Jak podano w komunikacie, najbardziej ucierpiał rejon Rybnika; chodzi o linię 151 z kierunku stacji Kędzierzyn do Rybnika i Raciborza oraz linię 140 Rybnik Towarowy - Rydułtowy. Z powodu uszkodzeń w piątek odwołano pociągi pasażerskie m.in. Kolei Śląskich oraz Przewozów Regionalnych.

Wichura przeszła również nad Opolszczyzną 

Straż pożarna interweniowała tam blisko sto razy. Strażacy usuwali zawalone drzewa i pomagali usuwać wodę z podtopionych budynków.

Największe straty sa we wsi Landzmierz w gminie Cisek. Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Uszkodzeniu uległo dwadzieścia budynków.

Jaka sobota?

Według synoptyków, w sobotę w woj. śląskim również mogą wystąpić burze z porywistym wiatrem, a prognozowana suma opadów w ich czasie to 20 mm. Nie powinny być już jednak tak gwałtowne jak w piątek.

Czytaj więcej