Czytasz: Nawałnica, która przeszła przez Polskę to bow echo

Nawałnica, która przeszła przez Polskę to bow echo

Ogromne zniszczenia i pięć śmiertelnych ofiar. Wiedzieliście, że wiatr pędził 100 km na godzinę?

W piątkowy wieczór nad Polską wystąpiło niszczycielskie zjawisko - bow echo. Najgroźniejsze jakie zdarza się w naszym kraju. Co to takiego? To układ burz w formie łuku. Nawałnica, która przez piątkową noc przetoczyła się nad Polską zabiła  5 osób, w tym dwie harcerki z Łodzi, przebywające na obozie w Suszku (Pomorskie). W wyniku tych zdarzeń ok. 36 osób zostało rannych, a prądu zostało pozbawionych nawet 500 tys. mieszkańców.

www.pogdynka.pl

MOŻESZ POMÓC POSZKODOWANYM

Terminem bow echo określa się strefę z chmurami burzowymi i wiatrem, którego porywy są bardzo silne, niszczycielskie. Bow echo rozwija się zwykle z linii szkwału, jednak nieraz notowano przypadki, gdy bow echo rozwijało się z pojedynczej komórki burzowej, zwykle z dużej superkomórki wysokoopadowej - informują Łowcy Burz.

www.lowcyburz.pl

Najgroźniejsza jest środkowa część bow echo, gdzie na ogół występują bardzo silne, czasem niszczące porywy wiatru, określane jako nawałnica lub szkwał. Ponadto w charakterystycznie skręconej części bow echo, ulokowanej zazwyczaj w północnej części formacji, w sprzyjających warunkach może powstać trąba powietrzna.

W późniejszym stadium rozwoju, jak tłumaczą eksperci na lowcyburz.pl, bow echo przechodzi w sygnaturę comma echo, dodatkowo często dochodzi do rozwoju mezoskalowego wiru konwekcyjnego (MCV).

Termin bow echo został po raz pierwszy użyty przez dr. Theodore'a Fujitę z University of Chicago w pracy Manual of Downburst Identification for Project NIMROD z 1978 roku.

Układy burzowe, które przybierają formę bow echo, należą do najgroźniejszych burz pojawiających się na terytorium Polski. Mogą przyczyniać się one do bardzo poważnych szkód wiatrowych.

IMGW

Przykłady bow echo w Polsce

1. Nawałnica w Puszczy Piskiej (4 lipca 2002) – wiatry szkwałowe związane z tworzącym się bow echo zrównały z ziemią 44 tysiące ha lasu, co jest największą szkodą w historii polskiego leśnictwa. Po utworzeniu się w Polsce bow echo przeszło przez Litwę, Łotwę i Estonię czyniąc i tam szkody, układ konwekcyjny rozpadł się dopiero w południowej Finlandii.

2. Tragedia na Mazurach (21 sierpnia 2007) – w wyniku uderzenia silnego wiatru zginęło na jeziorach mazurskich 12 osób, bow echo skierowało się z Mazur w stronę Zatoki Gdańskiej po drodze generując bardzo silne podmuchy (zanotowano 126 km/h w Mikołajkach oraz 108 km/h w Kętrzynie).

3. Nawałnica 23 lipca 2009 roku – w tym dniu duża część Polski (najbardziej południowo-zachodnia część) ucierpiała w wyniku wystąpienia burzy z bardzo gwałtownymi porywami wiatru. Duże bow echo utworzyło się na Dolnym Śląsku i doszło do Mazowsza pozostawiając po drodze pas zniszczeń. 

4. Nawałnice 11 - 12 września 2011 roku – rozległa burza wielokomórkowa nawiedziła północną Polskę, a szczególnie województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i pomorskie. Nawałnice te powstały w wyniku zderzenia gorącej, zwrotnikowej masy powietrza znad Afryki (11 września w Słubicach zanotowano 31 stopni) z chłodną, wilgotną masą (polarno-morską) znad Atlantyku. Wskutek nawałnic zniszczeniu uległ drzewostan w lasach północnej Polski oraz liczne zadaszenia budynków. Ponadto energetycy odnotowali kilkadziesiąt awarii sieci trakcyjnej w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Jednak mimo tak intensywnych i niebezpiecznych zjawisk nikomu nic się nie stało. 

5. 8 - 9 lipca 2012 roku w okolicach Przyłubia, województwo kujawsko-pomorskie, przeszła burza której towarzyszyło bow echo, które na terenie leśnictw Zielona, Grodzyna, Chojnaty, Jarki powaliło setki drzew. Na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar oraz zniszczonych budynków.

6. Nawałnica z dnia 19 lipca 2015 roku - w godzinach popołudniowych w województwie wielkopolskim powstała burza o charakterze liniowego układu wielokomórkowego, która przemieściła się na północny-wschód. Nad województwem kujawsko-pomorskim wykształciło się duże bow echo, które następnie przemieściło się w kierunku województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto do południowej części układu dobudowała się kolejna strefa liniowej strefy silnej odbiciowości radarowej, tworząc tzw. kompleks bow echo. Pod wieczór burza wielokomórkowa dotarła do województwa podlaskiego, gdzie wytworzyło się kolejne silne, lecz rozmiarowo mniejsze bow echo. Ten układ burzowy wyrządził wiele szkód i był najpoważniejszym takim incydentem od 23 lipca 2009 roku.

7. Nawałnica w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku - burza wielokomórkowa, która przeszła w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę i Kujawy, po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. W wyniku tych zdarzeń 5 osób straciło życie, ok. 36 osób zostało rannych, a prądu zostało pozbawionych nawet 500 tys. mieszkańców. (Źródło: Wikipedia)