Czytasz: Naukowiec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z prestiżowym wyróżnieniem

Naukowiec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z prestiżowym wyróżnieniem

To najważniejsza z przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne nagród.

Laureat nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2017 został dr hab. n. med. Tomasz Roleder ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Kapituła postanowiła nagrodzić cykl prac dr hab. n. med. Tomasza Roledera nt. nowoczesnych technik obrazowania w ocenie patologii tętnic wieńcowych, wieńcowych pomostów żylnych oraz tętnic nerkowych” – czytamy w uzasadnieniu jury.

- To najważniejsza z przyznawanych przez Polskiego Towarzystwo Kardiologiczne nagród; honoruje młodych naukowców, którzy w ostatnich siedmiu latach wypracowali znaczący dorobek naukowy: znakomite publikacje, które przyczyniły się do rozwoju kardiologii w Polsce - powiedziała prof. dr hab. Janina Stępińska, przewodnicząca kapituły.

- Bardzo dziękuję kapitule za tę nagrodę. To ogromna zachęta do dalszych działań, a zarazem ogromna inspiracja, by rozwijać naukę w Polsce - powiedział dr hab. n. med. Tomasz Roleder, odbierając nagrodę.

Laureat jest adiunktem w III Katedrze Kardiologii na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doktorat obronił tam w 2009 roku, a habilitował się w czerwcu br. tamże. Na co dzień łączy pracę naukową z praktyką lekarską.

- Decyzja o przyznaniu nagrody w tym roku nie była łatwa. Przy wyborze kierujemy się kilkoma elementami. To spójny dorobek naukowy dotyczący zwartej tematyki, opublikowany w stosunkowo krótkim czasie przez osobę, która spełnia kryterium wieku. Dorobek musi wnosić istotną nową wartość do dotychczasowej wiedzy. Zwarty dorobek naukowy oznacza dorobek dotyczący jednego zagadnienia, który jest konsekwentnie rozwijany z roku na rok i nowatorski. Wszystkie te kryteria najlepiej wypełnił dr hab. n. med. Tomasz Roleder – dodaje prof. Janina Stępińska.

Czytaj więcej