Czytasz: Na finał Cieszyńska Barbórka [Program Rajdu]

Na finał Cieszyńska Barbórka [Program Rajdu]

Blisko 50 kilometrów ścigania w finale Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017.

Rajd Cieszyńska Barbórka (24-25 listopada) zakończy tegoroczne zmagania w RSMŚl. Ponad 47 kilometrów rywalizacji na odcinkach specjalnych Śląska Cieszyńskiego wyłoni rajdowych mistrzów Śląska 2017.

Wymagające asfaltowe oesy w miejscowościach Hażlach (7,7 km) oraz Cisownica i Leszna Górna (8 km) tworzą trasę 43. edycji zawodów.
20 listopada poznamy listę załóg, które powalczą o punkty w rajdzie organizowanym przez Automobilklub Cieszyński.

Do końca rywalizacji w tegorocznej odsłonie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska pozostał już tylko jeden rajd, czyli zaplanowana na 24-25 listopada Cieszyńska Barbórka.

W ostatniej rundzie cyklu rozstrzygnie się walka o tytuł rajdowych mistrzów Śląska.

Jak przystało na finał sezonu, Cieszyńska Barbórka nie należy do łatwych rajdów. Wymagające asfaltowe trasy Śląska Cieszyńskiego i zaskakująca jesienna, czasem nawet zimowa aura sprawiają, że poprzeczka w tych zawodach ustawiona jest wysoko.

Zawodnicy zgłoszeni do 43. edycji Cieszyńskiej Barbórki ruszą na odcinki specjalne z parku serwisowego, który w tym roku będzie zlokalizowany w Kaczycach przy ulicy Morcinka – na placu obok zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Morcinek. Pierwsza z załóg wyjedzie na trasę zawodów w sobotę, 25 listopada o 7:50. Zmagania na odcinkach specjalnych poprzedzi ceremonia startu, która rozpocznie się na cieszyńskim Rynku w piątek, 24 listopada o godzinie 20.

W każdej z pętli kierowcy i piloci będą mieli do pokonania dwa oesy.

Próby sportowe przygotowane przez Automobilklub Cieszyński będą pokonywane trzykrotnie. Pierwszą z nich będzie odcinek specjalny Hażlach. Jego liczącą 7,7 km trasę wytyczono w całości na terenie tej gminy. Następnie załogi będą rywalizować w miejscowościach Cisownica i Leszna Górna, gdzie rozegrany zostanie kolejny oes. Dystans drugiej z prób Barbórki Cieszyńskiej to 8 kilometrów.

Niestety, wbrew planom i zaawansowanym staraniom organizatora, rywalizacji w Cieszyńskiej Barbórce nie poprzedzi efektowny odcinek miejski w centrum Cieszyna. Organizatorzy zawodów byli przygotowani do jego przeprowadzenia, zabezpieczenia i spełnienia restrykcyjnych wymogów Policji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa kibicom i mieszkańcom. Organizacja prologu wiąże się jednak ze sporymi ograniczeniami w ruchu, co mocno utrudniłoby funkcjonowanie okolicznych lokali, a także przeprowadzenie piątkowej imprezy w cieszyńskim teatrze.

43. edycję Cieszyńskiej Barbórki zakończy ceremonia mety zaplanowana na godzinę 15:38 na Rynku w Cieszynie. Wtedy też poznamy załogę, która wywalczyła tytuł rajdowych mistrzów Śląska 2017, a także zwycięzców rywalizacji w poszczególnych klasach. W sobotnie popołudnie cieszyński rynek wypełnią nie tylko rajdowe samochody i zawodnicy, ale także dodatkowe atrakcje motoryzacyjne przygotowane przez organizatorów i partnerów imprezy.

Radomir Motyl, dyrektor 43. Rajdu Cieszyńska Barbórka:

- W tym roku mocno pracowaliśmy nad tym, by uatrakcyjnić nasz rajd widowiskowym prologiem na ulicach Cieszyna. Zależało nam na tym, by przybliżyć rajdy mieszkańcom naszego regionu, zachęcając ich w ten sposób do kibicowania przy sobotnich odcinkach specjalnych. Jednak, aby spełnić wymogi dotyczące zabezpieczenia trasy musielibyśmy także bardzo mocno ograniczyć ruch pieszy w obrębie centrum miasta, praktycznie odcinając mieszkańców od wielu lokali, a także teatru. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że promowanie rajdów nie polega na tym, by nadmiernie utrudniać życie mieszkańcom miejscowości, w których je organizujemy. Zawodników zapraszamy jednak do ścigania, a fanów do kibicowania przy odcinkach specjalnych. Na trasach jakie przygotowaliśmy w Hażlachu, Cisownicy i Lesznej Górnej, na pewno nikomu nie zabraknie emocji i wrażeń.

Harmonogram - program 43. Rajdu Cieszyńska Barbórka (25 listopada) – 5. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017:

8:08 – OS1: Hażlach (7,7 km)
9:01 – OS2: Cisownica – Leszna Górna (8 km)
10:06 – Serwis A: 30 min. (Kaczyce, plac firmy J.P. Cover)

10:54 – OS3: Hażlach (7,7 km)
11:47 – OS4: Cisownica – Leszna Górna (8 km)
12:52 – Serwis B: 30 min. (Kaczyce, plac firmy J.P. Cover)

13:40 – OS5: Hażlach (7,7 km)
14:33 – OS6: Cisownica – Leszna Górna (8 km)
15:38 – ceremonia mety (Rynek, Cieszyn)


Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

Czytaj więcej