Czytasz: Na fajerwerki do Cieszyna

Na fajerwerki do Cieszyna

Kiedy kolejne miasta wycofują się z pokazu fajerwerków, zawiedzeni miłośnicy sztucznych ogni mogą pojechać do Cieszyna.

Cieszyn zaprasza na kolejny Noworoczny pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnie odbywa się nie w Sylwestra, ale w pierwszy dzień nowego roku. Niebo rozświetli się o godzinie 17.00. Cieszyniacy świętują razem na Moście Przyjaźni.

- Spotykamy się w okolicach Mostu Przyjaźni. Pamiętajcie, żeby przed wyjściem zadbać o bezpieczeństwo i spokój Waszych zwierzaków - napisała burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Hucznego pokazu sztucznych ogni nie będzie m.in. w Chorzowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie i Rudzie Śląskiej.

-  Czynimy to w trosce o zwierzęta, zarówno te domowe, jak i dzikie - tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. - Cieszę się, że świadomość krzywdy, którą możemy im w ten sposób wyrządzić, jest coraz większa, i że uczymy się bawić bez wzbudzania w zwierzętach niepotrzebnego strachu czy wręcz traumy - mówi. - Dlatego też apeluję do wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej o powstrzymanie się od wystrzeliwania petard. To olbrzymi stres dla zwierząt i poważne zagrożenie dla ludzi - dodaje prezydent miasta.

Jeżeli ktoś nie wyobraża sobie Sylwestra bez fajerwerków, może przyjechać  na plac Ratuszowy do Bielska-Białej. Przygotowano 10-minutowy pokaz sztucznych ogni. 

Podstawowy skład fajerwerków niewiele zmieniał się od stuleci. Nadal najistotniejszym elementem mieszanki, która znajduje się wewnątrz korpusu rakiety, jest proch - czarny lub strzelniczy.

Fajerwerki składają się z dwóch podstawowych części - w pierwszej znajduje się silnie skompresowany proch w mocnym korpusie. W procesie jego spalania tworzą się duże ilości gazów, które uchodząc przez wąską dyszę wytwarzają siłę odrzutu i wznoszą rakietę w powietrze. W drugiej części mieszczą się natomiast ładunki, które mają bardzo zbliżoną mieszankę. Nie są one tak silnie obudowane, bo muszą rozerwać rakietę i w konsekwencji uwolnić efekt świetlny. Tam, w centralnej części, znajduje się główny ładunek obudowany dookoła mniejszymi ładunkami w formie kulek - pirotechnicy określają je mianem "gwiazdek". W momencie eksplozji ładunku centralnego ulegają one zapłonowi i zostają rozrzucone w przestrzeń dookoła. W trakcie swojego lotu cały czas się tlą i formują wzór na niebie.

Czytaj więcej