Czytasz: Na co idzie 500 plus? Na... kredyty!
Firmy oferujące „chwilówki” rządu raczej nie lubią. 30 proc. Polaków przyznaje: dzięki 500 plus spłaciliśmy swoje długi.

Na co idzie rządowe 500 zł? Do portfeli Polaków postanowił zajrzeć InfoMonitor, spółka analizująca dane gospodarcze. Co z tego wynikło?

- Okazało się, że około 30 proc. Polaków korzystających z programu 500 plus, przyznało, że dzięki takiej pomocy zmniejszyli zaległości przeterminowane, ewentualnie w ogóle spłacili wszystkie przeterminowane zobowiązania – mówi Halina Kochalska, rzeczniczka prasowa Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor). Wyjaśnia, że na koniec pierwszego kwartału 2016 roku ponad 32 proc. osób miało zaległości do 2 tys. zł, a po pięciu kwartałach obowiązywania programu odsetek ten spadł do niecałych 30 proc.

Parabanki rządu chyba nie lubią

Z badania BIG InfoMonitor oraz BIK wynika również, że dzięki 500 plus niemal 30 proc. ankietowanych uniknęło zadłużania się. - Dzięki tej pomocy nie poszli do banku po kredyt, czy też do firmy pożyczkowej po pożyczkę – mówi Kochalska.

Zaznacza, że znaleźli się też tacy, którzy zauważyli, że pieniądze te zwiększyły ich zdolność kredytową (5 proc. ankietowanych) lub w ogóle pozwoliły ją uzyskać (także 5 proc.).

Na dzieci, potem na potrzeby całej rodziny albo... tylko swoje

Kochalska podkreśla jednak, że znakomita większość ankietowanych rządową pomoc wydaje na potrzeby dzieci. - Przyznaje tak aż 72 proc. ankietowanych. 26 proc. mówi, że bardziej liczą się potrzeby całej rodziny – podaje rzeczniczka spółki. Zwraca jednak uwagę, że 2 proc. badanych nie ukrywało: - Pieniądze z 500 plus wydajemy głównie na swoje potrzeby.

Więcej na zabawki

Pieniądze z państwowego programu według badania przeznaczane są w pierwszej kolejności na edukację (58 proc.), odzież (58 proc.) i żywność (44 proc.). - Część osób, i to spora, mówi o oszczędnościach, o zwiększeniu wydatków na zabawki i całkiem spora grupa powiedziała też o wzroście wydatków na wakacje właśnie dzięki programowi 500 plus - zaznacza rzeczniczka prasowa BIG InfoMonitor.

27,6 miliardów złotych. Tyle już kosztował program

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przez 13 miesięcy, w okresie od kwietnia 2016 r. (gdy ruszył program) do maja 2017 r. wypłacono ponad 27,6 mld zł na 3,97 mln dzieci, czyli 57,7 proc. osób przed 18 rokiem życia. Największy w kraju, bo sięgający 64 proc. odsetek dzieci uzyskujących pomoc, ma województwo lubelskie. Wnioski o pomoc z programu na o kolejny okres rozliczeniowy - od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. - można składać jeszcze tylko do końca sierpnia.

Badanie wykonano przez ARC Rynek i Opinia w sierpniu 2017 r. metodą CAVI, na próbie 805 osób otrzymujących pieniądze z programu 500+ na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. BIG InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG.

Czytaj więcej