Czytasz: Mumia z Raciborza ma rodzinę w Luwrze?

Mumia z Raciborza ma rodzinę w Luwrze?

Widzieliście, że w Raciborzu znajduje się cenny skarb?

To mumia zmarłej Egipcjanki. Dżed-Amonet-ius-anch urodziła się w zamożnej rodzinie w Memfis około 2800 lat temu. Przed jej narodzinami, rodzice wybrali się do wyroczni bogini Amonet. Imię dziewczyny oznacza więc „Mówi Amonet ona będzie żyć”. Dżed-Amonet-ius-anch żyje tylko 19-20 lat. Wychodzi za mąż i dwukrotnie zostaje matką. Umiera najprawdopodobniej w czasie kolejnego porodu.

Leżała w grobie prawie 3 tysiące lat

Egipcjanka przez trzy dni leżała w domu, w ten sposób zapobiegano nekrofilii. Potem mumifikowano ją 70 dni. Wyciągnięto z niej wnętrzności, a zwłoki wypchano płótnami nasączonymi żywicą. Zabandażowano ją i nałożono amulety, a ciało włożono do kartonażu bogato ozdobionego ikonografią. Sarkofag leżał nietknięty przez prawie 3 tysiące lat. Kiedy nadeszły czasy „mumiomanii”, kobietę wyciągnięto z grobu i sprzedano.

Mumię kupił podróżujący po Egipcie baron Anzelm von Rotschild. Chciał zrobić wrażenie na swojej narzeczonej. Ta jednak nie była zachwycona baronem i porzuciła Rotschilda. Baron, zanim mumię podarował Gimnazjum w Raciborzu, rozbandażował ją w jednym ze swoich pałaców.

- Gdyby tego nie zrobił, wartość zabytku byłaby jeszcze większa – mówi dr hab. Irma Kozina, historyk sztuki.

Mumia ma rodzinę w Paryżu?

Mumia została publicznie pokazana w 1909 roku, kiedy to trafiła do Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach. Przed wojną zabytek eksponowano w Muzeum Egipskim w Berlinie. Po wojnie podróżowała jeszcze dwukrotnie. W latach 70. przez 11 lat podziwiali ją zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie, a potem – na Akademii Rolniczej w Krakowie – usunięto żyjącą na niej mikroflorę.

Dziś możemy ją zobaczyć na ekspozycji „W domu Ozyrysa” raciborskiego muzeum. Mumia owinięta jest oryginalnymi bandażami. - Ta mumia to prawdziwy skarb – mówi Kozina.

Jej student, Arkadiusz Hajda odkrył, że raciborska mumia może pochodzić z tego samego okresu, co obiekty, jakie podziwia się w Luwrze czy Kopenhadze. Eksperci są niemal pewni, że mumie są ze sobą spokrewnione. Badania DNA i tomografia komputerowa mają to potwierdzić. 

Czytaj więcej