Czytasz: Msza Barbórkowa w kopalni Guido

Msza Barbórkowa w kopalni Guido

Poświęcą tablicę upamiętniającą tragiczną katastrofę która wydarzyła się w dniu 5 października 1887 roku.

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk zaprasza we wtorek 5 grudnia 2017 roku na godzinę 9.00 na uroczystą Mszę Barbórkową powiązaną z poświęceniem tablicy upamiętniającej tragiczną katastrofę w kopalni „Guido", która wydarzyła się w dniu 5 października 1887 roku.

Mszę Świętą w podziemnej kaplicy Św. Barbary w Kopalni Guido odprawi ks. bp Jan Kopiec, Biskup Gliwicki, który dokona także poświęcenia tablicy pamiątkowej.

Zjazdy na poziom 170 metrów, na którym znajduje się kaplica Św. Barbary rozpoczynają się od godziny 8.00.

Program uroczystości

  • Msza Święta.
  • Słowo o katastrofie – kustosz dr Zenon Szmidtke.
  • Uroczyste poświęcenie tablicy.
  • Wystąpienie Dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bartłomieja Szewczyka.
  • Wystąpienia zaproszonych gości.
  • Oprowadzenie uczestników uroczystości po poziomie 170 m kopalni „Guido" (poziom św. Barbary).

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację: tel. 32 271 40 77.

Katastrofa w kopalni Guido

Dnia 5 października 1887 roku w kopalni „Guido" (wówczas w strukturze kopalni „Królowa Luiza"), w pokładzie Schuckmann (504), w wyniku wypływu kurzawki zginęło 10 górników.

Kalendarz Górniczy na rok 1911 tak definiuje kurzawkę: „Kurzawka, ten straszny wróg górnika, jest to piasek o nader drobnem ziarnie, tem niebezpieczniejszy, im drobniejsze jest ziarno, który w zetknięciu z wodą zamienia się w masę ruchliwą, płynną zupełnie".

Z podziemi kopalni wydobyto pięciu górników – czterech nieżywych: Antoniego Bednorza, Pawła Biskupka, Jana Dyrnowskiego, Józefa Minoła, a jednego żyjącego, choć z połamanymi nogami: Józefa Niemczyka. Pod ziemią pozostały do dnia dzisiejszego szczątki pięciu górników: Józefa Cichorowskiego, Jakuba Kałuży, Jana Kowalczyka, Jana Kuca i Jana Żogały. Spoczywają przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Makoszowskiej (w pobliżu obecnej stacji benzynowej), 80 metrów pod ziemią (wydobycie prowadzono w tym czasie na poziomie 80 m), w pobliżu ponad osiemdziesięciometrowego uskoku „Saary". Współcześnie, w tym miejscu, na powierzchni ziemi, stoi wysoki metalowy krzyż. Rębacz Józef Niemczyk zmarł 7 października 1887 roku i 10 października został pochowany na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu.

Górnikom, których ciała pozostały w podziemiach kopalni, w 1903 roku postawiono pomnik na cmentarzu w Bielszowicach. W niedzielę, dnia 22 marca tegoż roku, po nabożeństwie, poświęcił go proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Franciszek Netter. Pomnik nie zachował się do dnia dzisiejszego.

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w podziemnej kaplicy św. Barbary w kopalni „Guido", w dniu 5 grudnia 2017 roku w trakcie uroczystej Mszy Świętej została odsłonięta tablica upamiętniająca tą tragedię.

/opracował: Zenon Szmidtke/

Czytaj więcej