Czytasz: Można będzie zwiedzić śluzę Rudziniec

Można będzie zwiedzić śluzę Rudziniec

To bardzo rzadka okazja. Przez trzy dni obiekt będzie udostępniony wszystkim chętnym.

Okazja taka, jak ta która będzie miała miejsce między 5 a 7 października 2018 r. zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj niedostępna od strony lądu śluza Kanału Gliwickiego w Rudzińcu zostanie udostępniona zwiedzającym. Wszystko za sprawą akcji specjalnej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, w którą włączają się Wody Polskie.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Od piątku 5 października przez cały weekend w godz. 10.00 – 14.00, podążając w ślad za operatorami śluzy będzie można zobaczyć na co dzień ukryte przed widokiem publicznym zakamarki i urządzenia, które wprawiają w ruch potężną maszynerię śluzy, powstałą w latach 1934-1939. Obiekt w Rudzińcu jest śluzą bliźniaczą dwukomorową. Różnica poziomów piętrzenia wynosi 6,25m.

Śluza przystosowana jest do śluzowania oszczędnościowego poprzez kanał łączący obie jej komory. Śluza Rudziniec została zmodernizowana w latach 2012 - 2015. W trakcie modernizacji została zautomatyzowana. Śluza Rudziniec jest ważnym elementem Odrzańskiej Drogi Wodnej i jednocześnie unikatowym przykładem obiektu hydrotechnicznego. Posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych: sterowni i maszynowni.

Śluzę Rudziniec udostępnimy zwiedzającym w dniach 5-7 października w godzinach 10.00 -14.00. Zapewniamy zwiedzanie z przewodnikiem. Zapraszamy w obuwiu na płaskiej bieżnikowanej podeszwie i odzieży niekrępującej ruchów. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy! Spotkajmy się na śluzie Rudziniec, przy ul. Dębowej 2, 44-160 Rudziniec.

(Fot. RZGW Gliwice)