Czytasz: Młode firmy technologiczne będą współpracować ze stanem Nevada

Młode firmy technologiczne będą współpracować ze stanem Nevada

Wicepremier Gowin podpisał list intencyjny z gubernatorem stanu Nevada.

 

 

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który był gościem VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach mówił, jak trudna bywa droga do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorców. Wicepremier wspomniał m.in. o trudnej drodze formalnej, którą pokonywać muszą przedsiębiorcy, jednokrotnie o wiele trudniejszej niż w innych krajach. Przy tej okazji wspomniał polskich naukowców, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej wyjechali z kraju. Jak szacował wiceminister, z Polski wyjechał co czwarty naukowiec.

- Wyemigrowało 30 tys. osób. To tak, jakby z całej Polski wyemigrowało 9,5 mln osób – mówił Gowin. - Podobnie jak gospodarka, także polska nauka musi nabrać wiatru w żagle – dodał.

Wicepremier ma nadzieję na współpracę naukowców z przedsiębiorcami, dzięki której będą mogli wrócić do kraju.

Polska będzie współpracować ze stanem Nevada

Jednym z gości VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw był gubernator stanu Nevada Brian Sandoval.

I właśnie on podpisał podczas Kongresu list intencyjny z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który pozwoli na łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Nevady.

Jarosław Gowin i Brian Sundoval zadeklarowali stworzenie programu, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie współpracy pomiędzy firmami i instytucjami z Polski i Nevady w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności.

Dzięki temu młode polskie firmy technologiczne mogłyby zaistnieć na rynku amerykańskim, przy wykorzystaniu instytucji i związanych z nimi mentorów ze stanu Nevada.

Współpraca Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Stanu Nevada to pionierski przykład współpracy polskiej administracji z administracją tego stanu USA.

Nevada ma spore doświadczenie w zmianie strategii rozwoju gospodarki w kierunku innowacji. Z Polską zamierza zintensyfikować współpracę. Szczególnie interesująca może być współpraca  z nami firm z Nevady, tworzących systemy autonomiczne dla bezzałogowych pojazdów powietrznych oraz naziemnych, innowacyjne technologie wodne z uwzględnieniem obszaru zarządzania wodą oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze konkurencyjnych gier elektronicznych. W planach są także kolejne, podobne przedsięwzięcia.

Silesion.pl jest głównym patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj więcej