Czytasz: Mistrzowie dronów. Poznaj High Flyersów!

Mistrzowie dronów. Poznaj High Flyersów!

Pasjonują się elektroniką, mechaniką, informatyką, modelarstwem lotniczym. Z dronami robią cuda. Poznaj koło naukowe High Flyersów z Politechniki Śląskiej!

W listopadzie 2010 roku, z inicjatywy studentów, pracowników Politechniki Śląskiej oraz firmy Flytronic powstało Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers". Celem organizacji jest poszerzanie specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji autonomicznie sterowanych obiektów latających typu UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle).

Głównym celem pasjonatów bezzałogowców jest udział w zawodach lotniczych. Po 6 latach działalności koło naukowe może pochwalić się sporymi osiągnięciami. W 2011 roku w Stuttgarcie podczas zawodów Air Cargo High Flyersi uplasowali się na 12 miejscu, w 2012 roku natomiast zdobyli trzecie miejsce w konkursie w ramach „IX Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych”. W roku 2013 członkowie koła naukowego HF wzięli udział w Air Cargo Challenge w Portugalii zdobywając 6 miejsce oraz w International Micro Air Vehicle Flight Competitions, gdzie wykonany przez nas od podstaw quadrocopter HF-4X wylądował dwukrotnie na drugim miejscu podium. W kolejnej edycji tych zawodów, która miała miejsce w 2014 roku, gliwickie maszyny zajęły czwarte miejsce podczas wypełniania misji zwiadowczej na poligonie wojskowym w Holandii. W 2015 roku natomiast HF-6 Y, jeden z wielowirnikowców, potwierdził swoją wartość podczas Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych zajmując 1 miejsce.

TRIUMF W KRAKOWIE PODCZAS DRONIADY

Koło High Flyersów osiągnęło kolejny sukces. W miniony weekend reprezentacja gliwickiej uczelni w Krakowie była nie do pobicia – najlepsza zarówno w pracy zespołowej, jak i w tzw. integracji systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Zadaniem drużyn biorących udział w tegorocznej Droniadzie było zlokalizowanie dziesięciu ofiar huraganu, rozlokowanych na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa i oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

Zobacz zdjęcia z zawodów:

źródło: facebook.com / High Flyers - Academic Scientific Association

W zmaganiach uczestniczyło dziesięć drużyn reprezentujących uczelnie z całej Polski, w tym studenci z Gliwic. Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów. Komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową politechnicznej drużyny, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje.

Czytaj więcej