Czytasz: Mikołowskie Pogotowie Leśne uratowało już ponad 11 tys. zwierząt

Mikołowskie Pogotowie Leśne uratowało już ponad 11 tys. zwierząt

Leśne Pogotowie w Mikołowie już od 25 lat niesie pomoc dzikim zwierzętom w województwie śląskim

W 1993 r. było stworzono Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice. Głównym celem ośrodka jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom - rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innego typu zdarzeń losowych, wymagających rehabilitacji względnie odchowania - w przypadku tych, które we wczesnym okresie życia zostały osierocone. 

 - W ciągu 25-letniej działalności przyjęliśmy ponad 11 tys. zwierząt. Rocznie w naszym ośrodku przyjmujemy około 1,5 tysiąca dzikich zwierząt, które głownie pochodzą z województwa Śląskiego. Zdarza się, że przyjeżdżają do nas zwierzęta z centralnej Polski - mówi Jacek Wąsiński, z Leśnego Pogotowia przy nadleśnictwie w Katowice.

Placówka jest systematycznie rozbudowywana i modernizowana. Na dzień dzisiejszy w ośrodku znajduje się około 300 zwierząt, od ryjówki aż po łosia a także płazów, gadów, ptaków.

- Głównie to są zwierzęta z kolizji i wypadków drogowych, znajdowane jako młodo osierocone lub pozornie porzucone. W znacznie mniejszym stopniu to są zwierzęta po kolizjach z liniami wysokiego napięcia lub pochodzące z nielegalnych hodowli i kłusownictwa - dodaje Jacek Wąsiński.

Oprócz gatunków charakterystycznych dla polskiego krajobrazu, do Pogotowia trafiają także całkiem nietypowe gatunki np. węże, jaszczurki, żółwie, pająki, papugi itp.

fot. Mirek Wąsiński

 Jak można pomagać zwierzętom w Leśnym Pogotowiu.

Chętni do pomocy są proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Z żywności można kupić zboża (owies, pszenica, kukurydza, pasze), warzywa (marchew, buraki, kapusta, kalafior, brokuły), owoce (w zależności od posiadanych gatunków zwierząt), mięso (drób, wołowina, podroby drobiowe), siano, słoma, karma dla psów i kotów sucha i miękka. Dodatkowo można przynieść materiały budowlane używane do budowy i modernizacji wolier i wybiegów dla  zwierząt. Do takich materiałów zaliczamy deski, kantówki, płyty OSB, siatki, ogrodzenia betonowe, stare płyty chodnikowe oraz papę.

Czytaj więcej