Czytasz: Wspierają edukację dzieci. Chcą ratować pszczyński szpital

Wspierają edukację dzieci. Chcą ratować pszczyński szpital

W budżecie pszczyńskiej placówki brakuje 8 mln złotych. Zbiórka wystarczy?

Szpital Powiatowy w Pszczynie potrzebuje nowoczesnego sprzętu do ratowania życia i zdrowia pacjentów. Niezbędna jest wymiana wyposażenia oddziału neurologicznego, endoskopy, aparat rentgenowski z ramieniem C, aparaty ultrasonograficzne czy łóżka porodowe.

- My te wszystkie urządzenia posiadamy. One wymagają jednak wymiany, unowocześnienia bądź zmiany statusu z urządzeń, za które płacimy wypożyczając je, na urządzenia, które chcemy zakupić - mówi Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

W sierpniu 2018 r., po miesięcznej przerwie w działalności, mieszkańcy powiatu pszczyńskiego odzyskali szpital. Skończyła się tułaczka po oddalonych miastach w poszukiwaniu pomocy medycznej. Trwają prace nad powołaniem fundacji, która będzie wspierać pszczyńską placówkę. Zanim zakończą się procedury rejestracyjne i uzyskanie statusu organizacji pożytyku publicznego, mogą minąć nawet dwa lata. Do tego czasu szpitalowi pomóc ma Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus".

- Docierają do nas także informacje od wielu firm, instytucji oraz mieszkańców zainteresowanych wsparciem Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę na doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt medyczny. Potrzeb jest wiele - zdradza Grażyna Łebecka, prezes Stowarzyszenia "Omnibus". 

Podczas półrocznej działalności szpitala prowadzonego przez powiat z pomocy medycznej skorzystało 9100 pacjentów. Wykonano ponad tysiąc zabiegów i operacji, a na świat przyszło 330 dzieci. Jak zapewniają władze powiatu pszczyńskiego, "mieszkańcy potrzebują szpitala i w pełni zasługują na to, by leczyć się w jak najlepszych warunkach i diagnozować dzięki nowoczesnemu sprzętowi".

Na najpilniejsze inwestycje potrzeba 300 tys. zł. Zbiórkę na stronie fundacji wsparło do tej pory 20 osób. Zebrano 1,3 tys. zł.

Czytaj więcej