Czytasz: Metropolia ubiega się o organizację ME w lekkoatletyce

Metropolia ubiega się o organizację ME w lekkoatletyce

Planowo wydarzenie ma się nazywać Silesia 2024.

To oficjalna kandydatura Polski na gospodarza Mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Decyzja jest wynikiem negocjacji marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z przedstawicielami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Po sukcesie organizacyjnym COP24, w przyszłym roku w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się Światowy Kongres Antydopingowy. Organizacja tego wydarzenia przez Katowice jest niewątpliwym sukcesem Witolda Bańki, pochodzącego z Tychów ministra sportu. 

- Nie jest żadną tajemnicą, że będziemy walczyć i o mistrzostwa Europy, i - może w dalszej perspektywie - mistrzostwa świata - mówił minister Witold Bańka w czerwcu.

- To jest też test dla nas wszystkich. My się królowej sportu - lekkoatletyki - będziemy musieli nauczyć tutaj na Śląsku. Chciałbym, żeby na Stadionie Śląskim było sporo kibiców. Naszym zadaniem jest, żeby zachęcać. To jest praca na długie miesiące i lata. To jest nasz narodowy stadion lekkoatletyczny. Musimy robić wszystko, żeby było jak największe zainteresowanie królową sportu - dodał minister.

Potencjalna organizacja ME w lekkiej atletyce przez Region Śląski jest kolejną okazją do wypromowania regionu w świecie.

- Stadion Śląski to wizytówka całego regionu i też występujemy z tą propozycją jako cały region, a nie jedno czy dwa miasta, dlatego oficjalna nazwa kandydatury to Silesia 2024. Jednym z atutów naszej oferty jest bezpośrednie otoczenie areny sportowej, czyli w tym przypadku Park Śląski. Ten zaś ma w najbliższych latach przejść sporą metamorfozę i stać się miejscem jeszcze atrakcyjniejszym, z jeszcze dogodniejszymi sposobami relaksu i odpoczynku – przekonywał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Rywalami Śląska w walce o organizację Mistrzostw Europy 2024 są Tampere, Göteborg oraz Mińsk. 18. grudnia w Lozannie rozpocznie się seminarium dla kandydatów do organizacji mistrzostw, podczas którego nakreślone zostaną zasady rywalizacji. Polskę będzie reprezentować wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski i delegacja władz województwa śląskiego. W styczniu 2019. roku organizacja European Athletics wybierze trzy miasta, które będą mogły aplikować o organizację mistrzostw. Przedstawiciele EA odwiedzą te miasta na jesieni 2019. i wykluczą jedno z nich. Zwycięzca zostanie najprawdopodobniej ogłoszony w kwietniu 2020. roku.