Czytasz: Nie będziemy się prosić. Zrobimy to sami

Nie będziemy się prosić. Zrobimy to sami

Samorządy województwa śląskiego złożą się na pomnik Korfantego... w Warszawie.

Gdzie miałby stać pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie wiadomo już od 2014 roku. Lata mijają, a niewiele się w tej kwestii wydarzyło. Stołeczny konserwator zabytków jest na etapie tworzenia komisji konkursowej. Koszt pomnika, to ok. 1,2 - 1,5 mln złotych. Warszawscy radni zadeklraowali, że stolica wyłoży 400 tys. zł. A resztę? Resztę wyłożą samorządy naszego województwa. Metropolia dołoży 100 tys. złotych. 

Do piątku swoje deklaracje finansowego wsparcia budowy pomnika złożyło kilka gmin regionu. W śród nich Świętochłowice, które zadeklarowały wpsarcie 100 tys. zł, Ruda Śląska – do 100 tys. zł, Piekary Śląskie – do 20 tys. zł, Siemianowice Śląskie – do 50 tys. zł, Zabrze – do 100 tys. zł. 

- Wszyscy jesteśmy zgodni - Ślązacy i Zagłębiacy - że Wojciechowi Korfantemu należy się pomnik w Warszawie. Jesteśmy tacy, że zamiast gadać zakasujemy rękawy i bierzemy się do roboty. Zamiast się prosić, zróbmy to po prostu sami - mówi Kazimierz Karolczak.

Podczas piątkowej sesji zgromadzenia GZM dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda nawiązała do listu intencyjnego ws. budowy pomnika Korfantego, będącego efektem m.in. ubiegłorocznych ustaleń przedstawicieli samorządów Świętochłowic i Warszawy. Jak mówiła, pierwotnie była to ogólna intencja współfinansowania budowy pomnika, jednak stołeczny samorząd, aby zaprojektować wydatki pod tym kątem, poprosił miasta woj. śląskiego o ich konkretne deklaracje w tej sprawie.

Marcin Krupa zaznaczył, że sprawa budowy pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy ciągnie się od wielu lat.

- Dzisiaj bierzemy to trochę we własne ręce, niejako fundując Warszawie pomnik absolutnie godnego naśladowania człowieka, który walczył o to, aby Śląsk był Polski - mówił Marcin Krupa.

Budowę w stolicy pomnika poświęconego Korfantemu od lat postulują górnośląskie środowiska. W 2012 r. inicjatywę wsparł ówczesny prezydent Bronisław Komorowski; składając kwiaty pod pomnikiem Korfantego w Katowicach, wyraził wówczas przekonanie, że najlepszym miejscem byłyby okolice Sejmu. W listopadzie 2014 r. Rada Warszawy przyjęła projekt uchwały ws. wzniesienia pomnika Korfantego, następnie akceptując jego lokalizację u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola. Na początku maja 2016 r., podczas obchodów 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wspominając postać dyktatora tego zrywu, wskazał, iż nadal czeka on – jak mówił – na „swój zasłużony pomnik” w Warszawie, ponieważ „podjęta inicjatywa nie znajduje kontynuatorów”.

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
5 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
7 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.