Czytasz: „Mateusz będzie musiał odpokutować za to, co zrobił”

„Mateusz będzie musiał odpokutować za to, co zrobił”

02:40
W Toruniu rozpoczyna się Krajowy Zjazd Delegatów KOD. KODerzy wybiorą nowe władze. Zdecydują czy przewodniczącym pozostanie Mateusz Kijowski czy stery przejmie Krzysztof Łoziński?

Komitet Obrony Demokracji ma już 19 miesięcy. Wszystko zaczęło się od artykułu Krzysztofa Łozińskiego „Trzeba założyć KOD”. Krótko po tym powstaje grupa i strona na jednym z portali społecznościowych. Grupę zakłada Mateusz Kijowski, stronę - Jarosław Marciniak. W Toruniu KODerzy i KODerki, jak mówią o sobie członkowie ruchu, wybiorą nowy Zarząd na trzyletnią kadencję.

Aktualizacja: Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD

- Wszyscy wiedzą jaki był początek, jak to się rozwijało, jakie problemy mieliśmy po drodze. W tej chwili będzie trzeba przyjechać i wybrać nowe władze, które spokojnie będą budować naszą organizację - mówi Jarosław Marciniak, lider śląskiego KOD.

Od chwili powstania Komitetu Obrony Demokracji cały ruch pracował na rozpoznawalność Mateusza Kijowskiego. Sam lider jest przekonany, że pomimo zawirowań wokół faktur, ponownie zostanie wybrany na szefa KOD. Jarosław Marciniak jest innego zdania.

- Poparcie, o którym mówi Mateusz nie jest tak silne, jak on uważa. Wszystkie sondaże są tylko spekulacjami. Wynik przychodzi, kiedy są oddawane głosy. Ja wierzę, że przewodniczącym będzie Krzysztof Łoziński, a Mateusz będzie musiał odpokutować za to, co zrobił - mówi Marciniak.

To, co zdaniem Marciniaka W KOD najcenniejsze, to idea wolności, równości i demokracji. Jego zdaniem KOD powinien stać na dwóch filarach. Jednym ma być protest i organizacja społecznego sprzeciwu. Drugi, to informowanie o działaniach rządu i docieranie do świadomości społecznej.

- Wybór Krzysztofa Łozińskiego, to jest nowe otwarcie. Pokazanie tego, że ruch potrafi sam się oczyścić, że nie ma miejsca na święte krowy, że tam gdzie zostały popełnione błędy trzeba ponieść za to konsekwencje - mówi Jarosław Marciniak.

Jarosław Marciniak sam ubiega się o reelekcję w Zarządzie KOD. Deklaruje, że sam ruch nie przerodzi się w partię polityczną. Pozostanie stowarzyszeniem jako platforma, która będzie jednoczyć wszystkie ruchy i partie polityczne.

- To ma być pewna platforma, która będzie walczyć z tymi, którzy wprowadzają kategorie niedemokratyczne do życia publicznego.  Nie wyobrażam sobie, żeby KOD mógł przeobrazić się w partię polityczną. Być może obok KODu w przyszłości powstanie jakieś ciało złożone z ludzi, którzy zaangażowali się mocno w ten ruch i widza swoją przyszłość w świecie polityki - dodaje.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
32 minut temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
3 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
6 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...