Czytasz: Marcin Krupa o COP24: "Uważa się, że to był jeden z lepiej zorganizowanych szczytów klimatycznych od początku tego wydarzenia"

Marcin Krupa o COP24: "Uważa się, że to był jeden z lepiej zorganizowanych szczytów klimatycznych od początku tego wydarzenia"

COP24 za nami. Prezydent Katowic podsumował Szczyt Klimatyczny ONZ.

W nocy z soboty na niedzielę zakończył się COP24, którego gospodarzem były Katowice. Prezydent Marcin Krupa podsumował to wydarzenie w swoich mediach społecznościowych. 

– Szczyt klimatyczny COP24 dał Katowicom rozpoznawalność na całym świecie, a nazwa przyjętego podczas obrad pakietu katowickiego będzie cytowana jeszcze przez wiele lat. Uważa się, że to był jeden z lepiej zorganizowanych szczytów klimatycznych od początku tego wydarzenia. Mamy się czym chwalić, to jest na pewno powód do dumy. Dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie, ale i wyrozumiałość. To nasz wspólny sukces. – napisał na swoim profilu na Facebooku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Co zawiera Pakiet Katowicki?

Tzw. Pakiet Katowicki to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Ma ono na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. Prezydent COP24 Michał Kurtyka mówił dziennikarzom po zakończeniu szczytu, że w kontekście zawartego porozumienia Katowice dołączają do historycznych miejsc na mapie świata.

– Trzy lata temu przywódcy świata spotkali się w Paryżu. Zostały określone pewne pryncypia, zasady. Natomiast to tutaj w Katowicach one zostały przeniesione na praktykę, zostały zoperacjonalizowane. Dzięki temu mamy bardzo unikalne, globalne porozumienie, które zostało tutaj w Katowicach zawarte. – powiedział Michał Kurtyka.

POROZUMIENIE PARYSKIE – CZYM BYŁO?

Porozumienie paryskie z 2015 r., było pierwszą globalną umową klimatyczną, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu. Państwa zobowiązały się wówczas, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza – a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza – powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Greenpeace o cop24 w Katowicach

Zdaniem ekologów z Greenpeace, COP24 nie jest ani sukcesem, ani porażką. Delegacje wynegocjowały zasady realizacji porozumienia paryskiego, ale zdaniem aktywistów zrezygnowały ze znaczącego zwiększenia wysiłków w walce z kryzysem klimatycznym. Zdaniem dyrektora Greenpeace Polska negocjacje klimatyczne posunęły się przez te dwa tygodnie w Katowicach do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny i na dodatek opóźniany przez polityków takich państw jak... Polska.

– Trudno zrozumieć, jak można pozostać tak głuchym zarówno na głos nauki, jak i społeczeństwa. Podczas gdy młodzi ludzie strajkują w szkołach, coraz więcej obywateli i obywatelek wychodzi na ulice, a organizacje społeczne bezustannie przypominają o potrzebie odejścia od paliw kopalnych, nasi politycy siedzą w swoim grajdołku i uparcie trzymają się swoich archaicznych węglowych wizji, które dawno powinny zostać pogrzebane – powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Greepeace Polska przyznaje jednak, że w Katowicach wydarzyło się coś ważnego. 


– Zobaczyliśmy, że polski węglowy król jest nagi. I podobnie jak w baśni Andersena, to młodzi ludzie – w Katowicach i Gliwicach, w Warszawie i Żychlinie, w Pszczynie i Suchej Beskidzkiej, a także w wielu innych miejscach w całej Polsce – w czasie strajku szkolnego mieli odwagę powiedzieć to najgłośniej. Gra toczy się o ogromną stawkę, kryzys klimatyczny to najpoważniejsze zagrożenie przed jakim kiedykolwiek staliśmy. Ruch klimatyczny, którego Greenpeace jest częścią, urósł w Polsce w siłę i nie podda się, aż niezbędne zmiany w końcu nie nastąpią – dodał Bohdan Pękacki.

COP24 w Katowicach

COP24 czyli 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych rozpoczęła się 3 grudnia w Katowicach i zakończyła się w miniony weekend. Początkowo Szczyt miał potrwać do piątku, 14 grudnia, jednak pojawiły się problemy z przyjęciem dokumentu końcowego szczytu klimatycznego w Katowicach, tzw. Pakietu Katowickiego. Te zostało przyjęte dopiero w sobotę wieczorem. Uzgodnienie finalnej wersji dokumentu przeciągnęło się o kilkanaście godzin.

Szczyt Klimatyczny ONZ to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.  Hasło tegorocznego szczytu brzmiało: „Changing together”, natomiast hasłem Katowic, jako miasta gospodarza, było – „Black to Green”, które ma nawiązywać do nawiązuje do transformacji miasta przemysłowego w stolicę nowoczesnej metropolii.