Czytasz: Mapa zagrożeń bezpieczeństwa - czy jest skuteczna?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa - czy jest skuteczna?

25 kategorii przestępstw, prawie 20 tysięcy zgłoszeń. Czy krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa na Śląsku jest skuteczna?

Od prawie pięciu miesięcy możemy korzystać z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. To narzędzie dostępne na stronie internetowej policji służy zgłaszaniu informacji o przestępstwach na trzech płaszczyznach. Pierwszej, zawierających dane oparte na policyjnym systemie informatycznym. Drugiej, na podstawie informacji pozyskanych przez internautów oraz trzeciej, związanej ze zgłoszeniami uzyskanymi od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich rozmów, czy debat.

źródło: slaska.policja.gov.pl

Czy mapa zagrożeń bezpieczeństwa jest efektywna?

Zdaniem policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mapa zagrożeń bezpieczeństwa przyczynia się do diagnozy i eliminacji zagrożeń – tym samym do poprawy bezpieczeństwa w województwie śląskim. Z uwagi na fakt, iż korzystanie z narzędzia jest anonimowe, każdy obywatel może nanieść zagrożenie dowolnego typu w dowolnym miejscu. Policjanci weryfikują każdy zgłoszony przypadek potwierdzając lub nie potwierdzając dane zagrożenie.

Od wprowadzenia mapy w województwie śląskim, tj. od  14 września do 31 grudnia  2016 r. internauci wskazali za pośrednictwem mapy 19038 zagrożeń. Najczęściej zgłaszamy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczanie prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz złą organizację ruchu drogowego.  Policjanci potwierdzili do tej pory 7155 zagrożeń, co stanowi około 38% ogółu.

KOMUNIKATOR NA STRAŻY PRAWA

Dla przykładu, mieszkańcy Treviolo postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i pilnować miasteczka przed złodziejami za pośrednictwem internetowego komunikatora. Uzbrojeni w smartfony obywatele informują się wzajemnie o podejrzanych osobnikach i dziwnych zachowaniach. Wszystkie niepokojące sygnały uczestnicy inicjatywy przekazują sobie za pośrednictwem popularnego telefonicznego komunikatora. Niekiedy dołączają zdjęcia i nagrania filmowe. Podają miejsce oraz, jeśli to możliwe, rysopis osób, które wzbudzają ich podejrzenia. Następnie zawiadamiają policję.

PLANOWANY DALSZY ROZWÓJ MAPY

Polscy policjanci zakładają dalszy rozwój mapy. Jego działanie ma przypominać nieco włoską inicjatywę. Przewiduje się wprowadzenie możliwości dodawania opisu (ew. załącznika w postaci zdjęcia) przez użytkownika, stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne, wyświetlania przez określony czas zgłoszeń niepotwierdzonych. Planowane zmiany zostały zidentyfikowane na podstawie sygnałów od samych użytkowników oraz od policjantów. Ponadto, na stronie internetowej policji została zamieszczona ankieta sondażowa, której wyniki posłużą również do modyfikacji aplikacji zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Niestety na chwile obecną policjanci nie znają terminu wprowadzenia wspomnianych zmian.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje