Czytasz: "Mamy do czynienia z szerokim problemem nadużyć"

"Mamy do czynienia z szerokim problemem nadużyć"

Rusza archidiecezjalny zespół prewencyjny. Ma nie dopuścić do przypadków pedofilii w Kościele.

Pod koniec sierpnia 2018 w Częstochowie Rada Biskupów KEP podjęła decyzję o konieczności utworzenia diecezjalnych zespołów zajmujących się prewencją w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. We wtorek arcybiskup Wiktor Skworc powołał takie zespół w archidiecezji katowickiej. Na jego czele stanął ks. Grzegorz Strzelczyk. Sekretarzem zespołu został ks. Łukasz Płaszewski, który od ubiegłego roku jest też delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

– Naszym zadaniem jest wypracowanie dokumentu, który będzie obejmował różne sektory pracy z dziećmi i młodzieżą w jednostkach kościelnych – mówi ks. dr Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący zespołu – Musimy także pracować w kierunku tworzenia świadomości tego, że problem nadużyć seksualnych nie jest tylko problemem Kościoła, ale jest problemem społecznym – dodaje.

Zadaniem zespołu jest opracowania całościowego programu profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji. Abp Skworc podkreśla, że „członkowie zespołu pochodzą z różnych środowisk i instytucji archidiecezji katowickiej”.

– Tak dobraliśmy osoby, żeby wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą miały w tym zespole swojego przedstawiciela – mówi abp Skworc. – Chodzi o to, by dziecko było bezpieczne i chronione w każdym środowisku – dodaje.

Członkowie zespołu podjęli już specjalistyczne studia związane z ochroną dzieci i młodzieży w krakowskiej Akademii Ignatianum, gdzie m.in. zapoznają się z obowiązującym prawem – państwowym i kościelnym. Uczestniczą też w zajęciach o nastawieniu bardziej praktycznym, związanych z ukazaniem sposobu budowania pomocy dla osób dotkniętych problemem – podkreśla ks. Karol Faj.

Ks. Strzelczyk zauważa, że we wszystkich dokumentach pojawia się „magiczna granica” 18 lat.

– W naszych pracach musimy iść szerzej. Musimy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z szerokim problemem nadużyć – stwierdza.

Bogumiła Kopczyk, pracująca w strukturach Caritas archidiecezji zwraca uwagę, że granica pełnoletności „w ogóle nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie”. Członkowie zespołu zwrócili również uwagę na konieczność współpracy z poza kościelnymi instytucjami zewnętrznymi.

– Wystosowaliśmy już pisma do władz wojewódzkich, jednak na razie nie mamy odpowiedzi – mówi metropolita katowicki. – Musimy szukać współpracowników i sojuszników w instytucjach zarówno rządowych, jak i samorządowych oraz wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznie ochrony dzieci i młodzieży.

źródło: Archidiezecja Katowicka

Czytaj więcej