Czytasz: Lifting Spodka? Pytanie nie czy, tylko kiedy

Lifting Spodka? Pytanie nie czy, tylko kiedy

Eksperci są zgodni. Ikonie Katowic potrzebna jest modernizacja.

 

Pierwotnie Spodek miał wylądować na miejscu hali Kapelusz w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka. Miał mieć dwóch towarzyszy, ale odwróconych. Tak się jednak nie stało za sprawą ówczesnego wojewody Jerzego Ziętka. Od ponad 45 lat stoi przy alei Korfantego w Katowicach. W 1959 roku ogłoszono konkurs na projekt hali widowiskowo-sportowej. Zwycięski projekt zaprezentowała para architektów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Wykonawcą nietypowej konstrukcji został Andrzej Żórawski. Budowę zakończono oficjalnie wiosną 1971 roku, a 9 maja nastąpiło wielkie otwarcie.

Ile kosztował Spodek?

Według wstępnych i oficjalnych szacunków Spodek miał kosztować 200 milionów, jednak finalnie zapłacono za wszystko czterokrotnie więcej.

Ile kosztował Spodek? Porównanie.


Przyszłość Spodka na 4 Design Days

O ewentualnych zmianach w ikonie Katowic debatowano podczas panelu na targach 4 Design Days, które odbywają się w dniach od 16 do 19 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Głos zabrał przedstawiciel właściciela Spodka, czyli urzędu miasta, obecny zarządca spółka PTWP i śląscy projektanci (Tomasz Konior i Przemo Łukasik). Debatujący byli zgodni - zmiany Spodkowi są potrzebne.

- My chcemy, żeby to było jedno z najlepszych miejsc w Polsce - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Zarządu Grupy PTWP. - Chcemy otwartej dyskusji na temat tego, jak wykorzystać ten potencjał. Zmiany są potrzebne.

Mając świadomość koniecznych zmian zarządca obiektu od 2016 roku zaprasza do współpracy architektów i sponsorów, jednym słowem wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji symbolu stolicy województwa. Niektóre rozmowy z potencjalnymi partnerami akcji są już ponoć prowadzone na bardzo zaawansowanym etapie. 

- Podczas 4 Design Days stworzymy architektom możliwość wizji lokalnych w Spodku i przymierzenia się do projektów modernizacji łazienek oraz metamorfozy hallu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną - mówił Wojciech Kuśpik, prezes Zarządu Grupy PTWP.

Łukasik i Konior o Spodku

Obiekt przeszedł w ostatnich latach modernizację, ale tylko z zewnątrz. Koszt remontu elewacji, nowe efektowne podświetlenie, to około 130 milionów, które wyłożyło miasto Katowice. Miłośnik Spodka, jak sam o sobie powiedział Przemo Łukasik, projektant powstającego sąsiada - wież .KTW powiedział wprost - “w tym wieku trzeba zacząć o siebie dbać”.

- Pewne części wymagają "rehabilitacji". Trzeba popracować nad systemem identyfikacji wizualnej. To można zrobić z szacunkiem dla tego obiektu - stwierdził Przemo Łukasik, architekt Medusa Group.

Powstające nowoczesne biurowce .KTW, funkcjonujące z powodzeniem Międzynarodowe Centrum Kogresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Oddech konkurencji czuć jeszcze z innych miast - wystarczy wymienić tylko Stadion Śląski czy Halę Gliwice. Wszystko to sprawia, że trzeba myśleć intensywniej o przyszłości. Jak powiedział doceniany i nagradzany Tomasz Konior, projektant między innymi siedziby NOSPR, atutem Spodka jest to, że ma duszę.

- Niejedno miasto chciałoby mieć taki obiekt. Bardzo bym chciał, aby Spodek był bardziej użytecznym miejscem. Nie chodzi o to, żeby tylko dobrze wyglądał na zdjęciu - przekonywał Konior - Dobrze, że się odbywa taka otwarta debata - dodał.

Miasto Katowice, jako właściciel, jest odpowiedzialne za remonty i inwestycje. "Sprawa jest otwarta" - stwierdził przedstawiciel miasta, doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, Stanisław Podkański.

- Oprócz legendy Spodka, chodzi o komfort użytkowania - stwierdził Stanisław Podkański, architekt miejski w Katowicach. - Obiekt wymaga stałej opieki.

O tym, że w Spodku nie dzieje się najlepiej, znaczy nie jest najwygodniej, niedawno pisaliśmy na naszym portalu ("Spodek przywita Cię chłodem i niewygodą"). Twarde siedzenia, a do tego zdecydowanie za niska temperatura, sprawiają, że nad kolejnymi wizytami w kosmicznym obiekcie zastanawiają się uczestnicy imprez masowych.

Spodek: Co dalej?

Piątkowa debata podczas targów 4 Design Days miała być punktem wyjścia dla rozpoczęcia debaty na temat modernizacji ikony Katowic i Górnego Śląska. 

- Modernizować trzeba na pewno. Nie tylko chodzi o trendy, bo te wracają, ale o potrzeby, które ulegają zmianom. Kto wie, może za kilkanaście lat Spodek będzie miał zupełnie inną funkcję - pytał Józef Madej, architekt z pracowni Musk Collective Design.

Dyskusji o Spodku ciąg dalszy

W sobotę, 18 lutego, podczas pierwszego z dni otwartych, dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej poprowadzi wykład "SPODEK – ikona architektury o zasięgu internacjonalnym", w ramach którego przybliży postać zmarłego niedawno wybitnego konstruktora hali – Wacława Zalewskiego. W tym dniu Spodek będzie otwarty dla zwiedzających – po miejscach na co dzień niedostępnych oprowadzi przewodnik. Żeby zarezerwować którąś z proponowanych godzin zwiedzania – 12:00, 13:30, 15:00 albo 16:30 – należy wysłać mejla na adres: zwiedzanie@spodekkatowice.pl.

Z myślą o sympatykach Spodka i pasjonatach fotografii zaplanowano również konkurs Portret Spodka, który ogłoszony zostanie w mediach społecznościowych. Podczas trzech pierwszych dni 4 Design Days (16-18 lutego) Spodek będzie otwarty dla każdego, kto zechce spróbować swoich sił w rywalizacji. Przedmiotem konkursu będzie najciekawsze zdjęcie symbolu Katowic. Organizatorzy do udziału w zabawie zaproszą zarówno amatorów, jak i profesjonalnych śląskich fotografików, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

KLIKNIJ PRZYCISK „WEJDŹ DO OSI CZASU” I ZOBACZ, JAKIE NIESAMOWITE WYDARZENIA MIAŁY MIEJSCE W SPODKU!

Waszym zdaniem co powinno się zmienić w Spodku? Piszcie!

Czytaj więcej