Czytasz: Lidia Grychtołówna honorową obywatelką Rybnika

Lidia Grychtołówna honorową obywatelką Rybnika

Wybitna pianistka i pedagog Lidia Grychtołówna została honorową obywatelką Rybnika.

Urodzona w Rybniku artystka podkreśla, że zawsze wraca do niego z przyjemnością, a Śląsk jest dla niej bardzo ważny. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w środę w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Decyzję o uhonorowaniu artystki podjęli w marcu rybniccy radni, na wniosek prezydenta Piotra Kuczery. Wręczenie honorowego obywatelstwa odbyło się podczas uroczystego koncertu, w którym wystąpiła także sama honorowa rybniczanka. Wykonała koncert G-dur Mozarta KV 354.

Odbierając wyróżnienie, Grychtołówna powiedziała, że jest bardzo wdzięczna i głęboko poruszona. Podkreśliła, że to dla niej szczególny dzień – nie tylko z powodu przyznania jej honorowego obywatelstwa. Rok temu zmarł jej mąż Janusz Ekiert, muzykolog, krytyk i popularyzator muzyki, który także wielokrotnie bywał w Rybniku.

- Parę miesięcy temu w prasie rybnickiej był duży wywiad ze mną i tym wywiadzie powiedziałam, że u mnie różne rzeczy w życiu były radościami splatającymi się ze smutkiem – taki też jest ten dzień - podkreśliła.

- Zastanawiałam się, czy w ogóle w takim dniu mogę grać, czy nie będzie to dla mnie za trudne. Ale prawdopodobnie mój mąż - z tamtej strony, na której już jest - podszepnął mi, że właśnie jest dobrze, jak ja będę grała, bo będę mniej myślała o tym tragicznym dniu, który się zdarzył przed rokiem - dodała.

- Zawsze była pani obecna w Rybniku, za co dziękujemy (...) Pani profesor - teraz jest pani obecna w Rybniku w sposób szczególny” - powiedział prezydent Kuczera. W imieniu rybniczan i lokalnych władz dziękował za przyjęcie honorowego obywatelstwa. Zgromadzeni w teatrze odśpiewali honorowej obywatelce „Sto lat”.

Podejmując decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa, radni podkreślali wybitne osiągnięcia artystyczne Grychtołówny i jej sukcesy w dziedzinie pedagogiki. Zauważyli też, że pianistka w swoich wypowiedziach podkreśla, iż Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana.

Lidia Grychtołówna (ur. 18 lipca 1928 r. w Rybniku) to wybitna pianistka, która zdobywała laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Gry fortepianowej zaczęła się uczyć, mając trzy lata - od swojej matki. Pierwszy publiczny koncert dała w wieku pięciu lat.
Swój wybitny talent prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Ma bardzo szeroki repertuar, od muzyki baroku do klasyków XX wieku, jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Od 1986 do 2007 r. Grychtołówna była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki, Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Lidia Grychtołówna jest ósmym honorowym obywatelem Rybnika. Wcześniej tytułami tymi wyróżnieni zostali m.in. wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz, wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, b. premier Jerzy Buzek i arcybiskup Damian Zimoń.(PAP)