Czytasz: Smog zabija, to nie jest postać z bajki

Smog zabija, to nie jest postać z bajki

Za ustawą antysmogową byli licealiści z katowickiego Kopernika. „Mickiewicz” bronił węgla. Kto wygrał debatę?

Ponad 48 tyś. Polaków umiera przedwcześnie na skutek smogu. Polacy z powodu smogu żyją krócej o 9 miesięcy. Katowiczanie oddychając smogiem, wdychają zanieczyszczenia znajdujące się w ponad 2,5 tys. papierosach rocznie, czyli w 7 papierosach dziennie. To dane Europejskiej Agencji Środowiska. Powstają ekopatrole, prowadzone są szkolenia na temat tego, jak i czym powinno się palić w piecach. Problem smogu poruszyła też młodzież z katowickich liceów.

Tematem dyskusji było zdanie „W Polsce powinno się zakazać palenia węglem”. Przedstawiciele liceum im. Kopernika bronili tej tezy, a „Mickiewicz” miał bronić węgla. Potem głosowała młodzież, a na koniec komisja ekspercka miała wybrać zespół, który używał najlepszych argumentów. Wygrali obrońcy tezy.

Wygrali licealiści z "Kopernika"

- Smog zabija, to nie jest postać z bajki. Atakuje mózg, serce, płuca. Wywołuje choroby, raka płuc. Tutaj nie ma żarów, trzeba działać. A ta młodzież będzie za chwilę podejmować decyzje o tym, czym ogrzewać mieszkanie. Ważne, żeby już dziś zastanowiła się, jak to zrobić, żeby nie było smogu – mówi Patryk Białas, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach.

Marta Jura, licealistka z „Kopernika” jest zdania, że powinno się zakazać palenia węglem. To, jej zdaniem, pierwszy i najważniejszy krok do zmian.

- Są dofinansowania, organizacje pomagają w formalnościach. To nie będzie trwało dzień, miesiąc, rok. Ale chcemy, żeby się działo, żeby nadeszły zmiany - mówi.

Innego zdania jest Igor Mędela, uczeń „Mickiewicza”. - Nie chcemy zakazu palenia węglem. Pokazaliśmy, że problemem dla powietrza jest lotnictwo czy hodowla zwierząt. Jeśli węgiel będzie dobrej jakości i odpowiednio spalany, nie będzie problemem - mówi. I dodaje:

- Trzeba uświadamiać, a nie zakazywać. Nie jest dobre robienie teraz w kraju rewolucji.

Ta rewolucja już się jednak dzieje. Prezydent Duda podpisał rok temu ustawę antysmogową, która zakazuje palenia w piecach węgla. Całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem w kotłach, piecach i kominkach wejdzie w życie w Krakowie 1 września 2019 roku.

Dlaczego ważne są rozmowy i dyskusje młodych ludzi? - Młodzi dyskutują i dobrze, bo jutro będą kształtować rzeczywistość – mówi Jarosław Makowski, radny Sejmiku Śląskiego. - Trzeba edukować dzieci już w przedszkolach. Tak jak się uczy religii w szkołach, tak powinno się uczyć walki ze smogiem. A kościół powinien być tutaj partnerem – dodaje.

Czytaj więcej