Czytasz: Leworęczni żyją krócej?

Leworęczni żyją krócej?

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Dar bogów, nie dla każdego

Maria Skłodowska-Curie, Marilyn Monroe, Bill Clinton, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte, Sting, Nicola Tesla czy Barack Obama. Co ich łączy? Piszą lewą ręką. Podobnie jak Elżbieta II, książę Karol czy książę William. Krzysztof Penderecki prowadząc orkiestrę, też trzyma batutę w lewej ręce.

Mówią na nich:  mańkut albo lewus. Ale może to dlatego osiągnęli sukces, bo leworęczni po prostu myślą szybciej. Szczególnie grając na komputerze, interpretując dużą ilość informacji lub uprawiając sport – ustalili australijscy naukowcy. Połączenia między lewą i prawą półkulą mózgu są bowiem szybsze u leworęcznych – tak wynika z badań neuropsychologów. W starożytności leworęczność postrzegano jako dar bogów. Bogini Atena trzymała zresztą węża w lewej dłoni.

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych – świeto tradycyjnie obchodzone 13 sierpnia. Organizuje je od 1992 roku międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych” (ang. The Left-Handers Club, powstała w 1990), której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce po raz pierwszy obchodzone w 2006 roku.

Jeśli jakiś rodzic martwi się, że jego dziecko pisze lewą ręką, radzimy nie wpadać w panikę. Badania naukowe dowiodły, że osoby leworęczne, w przeciwieństwie do praworęcznych, są bardziej kreatywne, patrzą „globalnie”, a nie skupiają się na szczegółach, działają intuicyjnie i częściej wybierają zawody artystyczne niż karierę naukową. 

Choć 80 proc. leworęcznych dzieci ma praworęcznych rodziców, to prawdopodobieństwo urodzenia takiego dziecka, gdy oboje rodzice są leworęczni, wynosi aż 46 proc.

Lewą ręką lepiej niż prawą włada na świecie tylko 10 procent ludzi,  ale za to łatwiej używać im obu półkuli mózgu. Nie można tego powiedzieć o nożyczkach, myszce komputera czy, dźwigni zmiany biegów. 

 Skąd się bierze leworęczność?

Odpowiada za nią między innymi gen PCSK6. To odkrycie naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i St. Andrews w Anglii oraz Instytutu Maksa Plancka w holenderskim Nijmegen.
 
Geny odpowiadające za prawo- lub leworęczność wpływają na budowę i funkcje mózgu. I to właśnie sprawia, że osoby leworęczne mają wyjątkowe predyspozycje i uzdolnienia.

Niestety, żyją krócej. Naukowcy wykazali, że kobiety leworęczne częściej zapadają na raka piersi. Generalnie bardziej ulegają wypadkom, bo świat, a zwłaszcza samochody, stworzony jest generalnie dla praworęcznych. 

Leworęczności nie ma jednak co zwalczać. Na stronie leworeczni.pl czytamy:

"Zmuszanie do posługiwania się prawą ręką wpędza dzieci w stres i dekoncentruje. Naturę trzeba wspierać, a nie zwalczać" – poucza rodziców psycholog Wojciech Brejnak.


i