Czytasz: Balcerowicz do studentów: Bez wolnego rynku nie ma demokracji [ZDJĘCIA]

Balcerowicz do studentów: Bez wolnego rynku nie ma demokracji [ZDJĘCIA]

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego wykład dla studentów poprowadził dziś Leszek Balcerowicz.

Nawiązując do zainteresowań naukowych prof. Leszka Balcerowicza, wykład odbył się pod tytułem “Systemy instytucjonalne a warunki życia w kraju”.

- Jest to temat szczególnie ciekawy w czasach dzisiejszych, kiedy tak dużo mówi się o obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce. Warto, aby młodzi ludzie poznali ogląd na sprawę i zdobyli wiedzę od człowieka, który de facto zajął się transformacją całego ustroju. Jest to przede wszystkim okazja dla młodych ludzi, żeby poznać człowieka, któremu świadomie bądź nie zawdzięczają tak wiele – mówi Michał Wyszyński, wiceprzewodniczący studenckiego forum Business Centre Club Region Katowice.

Zdaniem profesora każdy, kto krytykuje wolny rynek, powinien uświadomić sobie, że jego zniesienie oznaczałoby także wprowadzenie jakiejś formy autorytaryzmu.

- Nie ma demokracji bez wolnego rynku – kto kocha demokrację, a nie lubi kapitalizmu, co jest bardzo modne, musi pokochać kapitalizm miłością zastępczą – przekonywał Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz przekonuje, że „czynniki instytucjonalne bardziej wpływają na poziom życia ludzi niż naturalne”. Taką politykę gospodarczą, przez którą państwo zachęca obywateli do pozostawania w biedzie, prof. Balcerowicz nazwał „przestępstwem wobec ludzi”.

Wykład został podzielony na dwie części. Pierwsza – teoretyczna, którą poprowadził prof. Leszek Barcelowicz, druga – dyskusja z publicznością. Na wykładzie obecnych było ponad 500 osób. Wydarzenie odwiedziły władze uczelni, w tym JM Rektor Robert Tumanek, absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego, obecni studenci oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  

Zobacz zdjęcia:

Wykład organizowany był przez Studenckie Forum Business Centre Club Region Katowice pod patronatem honorowym Business Centre Club Loży Katowickiej i patronatem strategicznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Czytaj więcej