Czytasz: Lawina zgłoszeń ofiar pedofili w sutannach

Lawina zgłoszeń ofiar pedofili w sutannach

W ciągu jednego dnia od publikacji mapy do fundacji zgłosiła się setka kolejnych ofiar.

Mapa kościelnej pedofilii w Polsce to interaktywna mapa, która powstała z inicjatywy fundacji "Nie lękajcie się". Zdaniem jej autorów, ma być początkiem szerokiej dyskusji wokół problemu pedofilii w kościele. Fundacja pomaga ofiarom księży pedofilów. Na opublikowanej mapie umieszczono ponad 300 potwierdzonych przypadków. W ciągu doby zgłosiło się już niemal 100 kolejnych. Zdaniem Marka Lisińskiego, założyciela fundacji i współtwórcy mapy, ofiar może być nawet ponad 2400.

- To jest cząstkowa mapa skali. Mapa będzie ciagle uaktualniania. Tej lawiny nikt nie zatrzyma. Mówimy dość, żądamy sprawiedliwości - mówią członkowie Fundacji.

W poniedziałek w Sejmie trwały obrady nad możliwością powołania komisji da zbadania przestępstw pedofilskich w Kościele. Nie wzięli w niej udziału posłowie PiS, ale i PO. Specjalna komisja miałaby powstać przy Rzeczniku praw obywatelskich i Rzeczniku praw dziecka.

- Musimy wypracować polski model rozliczenia pedofilii w kościele. Wszystkie punkty, które pojawiają się na mapie zostały potwierdzone, mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Na mapie oznaczono 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 259 ofiar oraz 50 opisywanych przez media spraw, a także 35 zgłoszeń. W województwie śląskim znajdziemy nie tylko ofiary księży, ale także ofiary sióstr.

Tymczasem w samym Kościele trwają prace nad utworzeniem "programu prewencji nadużyć względem nieletnich". 

- Dzieci i młodzież są stałą troską Kościoła, która wymaga m.in. działań mających na celu ochronę małoletnich przed nadużyciami - czytamy w komunikacie biskupów.

Jak zapewniają księża, stanowisko Kościoła sprawie pedofilii "jest ciągle aktualne i niezmienne: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie". Księża deklarują chęć walki z patologią w swoim środowisku. W diecezjach prowadzone są prace nad programem prewencji nadużyć względem nieletnich. Obejmie on poszczególne sektory i osoby nimi kierujące: duszpasterstwo rodzin, wydziały katechetyczne, szkoły i przedszkola katolickie, wydziały duszpasterskie, Caritas, seminaria duchowne i formację permanentną kapłanów. Zdaniem uczestników sejmowej debaty nad powołanie komisji rozliczającej przypadki pedofilli w kościele, w żadnym kraju Kościół nie dokonał tego sam.  

 

Czytaj więcej