Czytasz: "Niech zdekomunizują PiS! Precz z Piotrowiczem! To jest hańba!"

"Niech zdekomunizują PiS! Precz z Piotrowiczem! To jest hańba!"

Prezydenckie projekty nie uspokoiły protestujących. Przed sądy wrócił łańcuch światła.

Protesty wracają. W ponad stu miastach w całej Polsce gromadzą się obrońcy "wolnych sądów". Przyszli, żeby prezydent zrozumiał, że nie zgadzają się na zmianę równowagi sił w trójpodziale władzy.

- Szczególnie oburza mnie nazywanie sędziów komunistami. To jest brudna i oburzająca propaganda. Pan Ziobro już teraz robi czystki w sądach rejonowych. Nie damy obrażać sędziów, bo choć zdarzały się czarne owce, to środowisko ich rozliczyło. Ile jest czarnych owiec w Sejmie? - pyta Barbara Czyż, posłanka na Sejm pierwszej kadencji

 

Łańcuch światła w Katowicach
Barbara Czyż

 

- Niech się odczepią od sędziów. Niech zdekomunizują PiS. Mamy komunistycznego prokuratora Piotrowicza, który chce uczyć nas demokracji. Precz z Piotrowiczem! Człowiek, który prześladował opozycjonistów dzisiaj stoi na czele sejmowej komisji sprawiedliwości. To jest hańba! - dodaje Barbara Czyż.

- Nie chowamy świeczek, nie chowamy parasolek. Widzimy się we wtorek o 15:00 - mówi Bartłomiej Piotrowski.

- Pod wpływem naszych protestów prezydent zawetował dwie ustawy. Jesteśmy tutaj, bo projekty prezydenta niszczą naszą demokrację, niszczą trójpodział władzy. Suweren mówi nie - mówi Izabela Rak z KOD.

- Prezydent nas omamił. Pan prezydent ma więcej wpływu niż sędziowie. To, co się teraz dzieje to jest walka wewnętrzna, która zaczęła się dzięki Wam w lipcu. Teraz mamy nadzieję, że powstrzymamy ich znowu - dodaje Natalia Tarmas z KOD.

Łańcuch światła w Katowicach:

- Prawo powinno być ponad systemem politycznym. Ono powinno ograniczać rządzących. Skarga nadzwyczajna proponowana przez prezydenta pozwoli na wniesienie skargi na dowolny wyrok po 17 października 1997 roku. Jeżeli to prawo wejdzie w życie, nikt nie może być pewien swoich praw - mówi adwokat Natalia Klima-Piotrowska.

- Projekty, które są niezgodne z Konstytucją zmierzają do zmiany ustroju w naszym państwie. Na razie chcą zrujnować wizerunek sądów. Najpierw sądy, potem media, a na końcu wrócimy do systemu z czasów kiedy po paszport trzeba było stać w długich kolejkach. Tego byśmy już nie chcieli - mówi adwokat Sławomir Zaręba.

- Najpierw słyszeliśmy o korporacji sędziowskiej. Ostatnio słyszymy o korporacji samorządowej. Wiemy już co jest następne na celowniku. - mówi Gabriela Morawska-Stanecka, adwokat.

- Jesteśmy tu dlatego, ze jak padną niezależne sady, to nie będziemy mieli wolnych wyborów. Musimy walczyć też o prawa kobiet. W najbliższy wtorek upomnimy się o nie - mówi Katarzyna Maj.

Protesty przed sądami rozpoczęły się po wprowadzeniu przez PiS trzech projektów zmian w wymiarze sprawiedliwości. Tłumy ludzi przed sądami okręgowymi, Sądem Najwyższym i pałacem prezydenta skłoniły Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. 

Po ogłoszeniu przez prezydenta własnych projektów, wracają także protesty. 

- Prezydent Andrzej Duda udowodnił, że faktycznie od lipca nie próżnował. Stworzył dwa kolejne, koszmarne projekty. Propozycje Ziobry były skandaliczne, Andrzeja Dudy są bardzo złe… albo się przestrzega prawa, albo się je łamie. Innej możliwości nie ma - piszą organizatorzy protestu przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

Krystian Markiewicz o prezydenckich projektach o KRS i SN
"Projekty Prezydenta łamią trójpodział władzy"

W lipcu protestujący domagali się weta. Teraz żadają utrzymania trójpodziału władzy, obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Mówią stanowcze nie sądom pod nadzorem polityków. Nie tylko aktualnej partii rządzącej, ale wszystkich opcji politycznych.

- Stajemy wspólnie na straży praworządności. Nie bronimy przywilejów ani ludzi. Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów to wartości podstawowe, one nie mają nazwisk - piszą organizatorzy.

Protesty w całym kraju rozpoczeły się o godz. 19:00. Katowiczanie wolnych sądów żądają przed Sądem Okręgowym. Manifestacje zaplanowano także w Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Cieszynie, Jastrzębiu-Zdroju, Bielsku-Białej, Mikołowie, Częstochowie, Rybniku i Sosnowcu.

Czytaj więcej