Czytasz: Kupujesz świąteczne prezenty przez internet? Sprawdź swoje podstawowe prawa!

Kupujesz świąteczne prezenty przez internet? Sprawdź swoje podstawowe prawa!

Coraz bliżej święta, a to dla wielu oznacza gorączkę świątecznych zakupów. Jeśli zamierzasz prezenty dla najbliższych kupić przez internet – sprawdź swoje prawa.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentów świątecznych przez internet. Warto jednak pamiętać o prawach jakie mamy jako konsumenci i nie dać się oszukać w tej świątecznej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypominają o kilka podstawowych prawach i zasadach.

Najważniejsza i zarazem najprostsza zasada – uważne sprawdzanie interesujących nas ofert. UOKiK przestrzega przed tymi "okazjami", które już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane – markowe produkty w bardzo niskich cenach? W takiej sytuacji powinna się zapalić czerwona lampka. Warto także sprawdzić czy na stronie, na której chcemy coś kupić podane są dane przedsiębiorcy, zwłaszcza to, gdzie ma siedzibę. W przypadku sprzedawców poza UE dochodzenie roszczeń może być utrudnione.

Pomocne okażą się także okazać – sprawdź opinie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony. Zwróć uwagę na to: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą, oraz kiedy były dodane.

Co ważne, towar zakupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Musisz tylko wypełnić i odesłać  oświadczenie o odstąpieniu od umowy, które znajdziesz tutaj. Sprzedawca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie dokonane płatności. Uwaga: jeśli wybrałeś droższy sposób dostawy, otrzymasz tylko kwotę zgodną z najtańszym zwykłym sposobem dostarczenia oferowanym przez sprzedającego.
Ponosisz koszt zwrotu towaru, chyba że przedsiębiorca cię o tym nie poinformował lub zgodził się go ponieść.

Co ważne, zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania - możesz go sprawdzić tak jak w sklepie stacjonarnym, np. obejrzeć lub przymierzyć. Jeżeli takie ślady są, sprzedawca może obniżyć kwotę, którą ci wypłaci za zwrot.  
Nie musisz sprawdzać przesyłki przy kurierze, choć może to pomóc później w dochodzeniu roszczeń np. gdy okaże się, że uległa ona uszkodzeniu w czasie transportu. Uwaga: nie wszystkie produkty kupione w sieci będziesz mógł oddać korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Ograniczenia dotyczą np. artykułów posiadających krótki termin przydatności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu. Nie będziesz mógł oddać również: biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe.

Pamiętaj także o tym, że masz prawo do reklamacji. Jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy jak najszybciej. Zgodnie z prawem reklamacja przysługuje ci w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru.