Czytasz: Kto blokuje fuzję KHW i PGG?

Kto blokuje fuzję KHW i PGG?

Zdenerwowani związkowcy "Sierpnia 80" wytykają interesowność kolegom z innych związków.

Poniedziałkowe rozmowy w sprawie fuzji KHW i PGG zakończyły się brakiem porozumienia. Czas nagli. Związkowcy "Sierpnia 80" nie kryją zdenerwowania.

- Niektórzy igrają losem tysięcy ludzi dla swoich geszeftów - oskarża Szczepan Kasiński, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w KHW.

Kasiński przed poniedziałkowymi rozmowami o połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą był optymistą. Wierzył, że uda się osiągnąć dobre dla górników porozumienie. Dziś już nie kryje irytacji. Obwinia jednak nie ministra, a swoich kolegów związkowców.

- Dziwi mnie postawa niektórych kolegów, którzy upierają się przy Holdingowym Układzie Zbiorowym doskonale wiedząc, że jeśli ta umowa będzie obowiązywała pod PGG przez rok, to górnik z KHW zarobi mniej niż górnik z PGG. Opłaci się to tylko dozorowi wyższemu i niektórym związkowcom.

BIZNESY ZWIĄZKOWCÓW

- Holding stoi na skraju bankructwa, zaraz upadnie i nie będzie miał kto górnikom wypłacić pensji, a związkowi biznesmeni dalej kręcą lody. Umowy KHW ze spółką tego związku opiewają na 150 mln zł, podczas gdy kwota potrzebna na czternastki to 80 mln zł! - oskarża Szczepan Kasiński.

Zdaniem związkowców "Sierpnia 80" organizacje związkowe od lat prowadzą firmy, ktore czerpią zyski z kontraktów z KHW. 

- Oni blokują fuzję KHW z PGG, bo po prostu się boją, że w nowej strukturze nie będą mogli dalej robić swoich geszeftów, zarabiać wielkich pieniędzy i drenować firmy - twierdzi szef "Sierpnia 80" w KHW.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapowiadał zmiany w statucie związku uniemożliwiające łączenie funkcji w związku z prowadzeniem firmy współpracującej ze spółkami. Na zapowiedziach się jednak skończyło. Zdaniem Szczepana Kasińskiego solidarnościowa Górnicza Spółdzielnia Pracy działa i ma się dobrze.

- Pan z "Sierpnia 80" ma nieaktulne informacje. Od tego roku nie współpracujemy z KHW. Skończyły się kontrakty, które trwały 4 lata. Nie zostały do końca zrealizowane. W związku z tym zerwaliśmy kontrakt. Jednocześnie członkowie Solidarności nie są członkami Rady Nadzorczej - odpowiada Krystyna Rzegoczan, dyrektor zarzadzający Górniczej Spółdzielni Pracy.

Do kolejnych rozmów o włączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej może dojść jeszcze w tym tygodniu. Dziś w Sejmie zbiera się Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii.

Czytaj więcej