Czytasz: Jesteśmy lepiej przygotowani niż Gdańsk

Jesteśmy lepiej przygotowani niż Gdańsk

Czteroosobowa delegacja ONZ przez dwa dni będzie sprawdzać czy Katowice są przygotowane na organizację Szczytu Klimatycznego COP24 . Drugim miastem-kandydatem jest Gdańsk.

Delegacja ONZ oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska otrzymali zapewnienie, że Katowice są najlepsze i spełaniają wszelkie warunki do organizacji szczytu klimatycznego w grudniu 2018 roku.

- Myślę, że to bardzo ważne, że miasto ma swoją historię transformacji – związaną ze zmianami klimatu. Uważam, że to coś, co na pewno wspiera to miasto w tej rywalizacji - mówi Laura Lopez.

COP 24 w Katowicach
- Katowice zasługują na organizację tak wielkiego wydarzenia jakim jest Szczyt Klimatyczny w 2018 roku. Mamy do tego bardzo dobrą infrastrukturę. Jedyną w Polsce w tak dużym wymiarze i rozmiarze - przyznaje prezydent Marcin Krupa

Przewodnicząca delegacji podkreśliła że jej rolą jest sprawdzenie warunków do organizacji szczytów klimatycznych, które są angażują nawet 15 tysięcy uczestników.


- Pokazujemy to jaką Katowice przeszły transformację. Pokazujemy Strefę Kultury, Muzeum Śląskie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia... - wymienia Maciej Stachura.

Katowice, w uzgodnieniu z przedstawicielami innych samorządów, zabiegają o organizację szczytu klimatycznego w 2018 r. od wielu tygodni. Jeszcze w połowie lutego prezydent Katowic zapewniał, że stolica województwa śląskiego nie tylko złożyła ofertę, ale rozpoczęła faktyczne przygotowania służące przekonaniu organizatorów szczytu.

- Katowice zasługują na organizację tak wielkiego wydarzenia jakim jest Szczyt Klimatyczny w 2018 roku. Mamy do tego bardzo dobrą infrastrukturę. Jedyną w Polsce w tak dużym wymiarze i rozmiarze - przyznaje prezydent Marcin Krupa.

TEAM KLIMATYCZNY

Podkreśla, że dzięki współpracy z uczelniami, Muzeum Śląskim, Stadionem Śląskim, marszałkiem i wojewodą pozwla na stworzenie zespołu gwarantujacego sukces.

- Tworzymy team który jest w stanie zrealizować wielkie wydarzenie, takie jak COP24.

Wojewoda Jarosław Wieczorek deklaruje wsparcie rządu zarówno dla Gdańska, jak i Katowic. Nie ukrywa jednak, że zależy mu na tym, żeby przyszłoroczne wydarzenie miało miejsce właśnie w Katowicach. Jego zdaniem atutami przemawiającymi za naszym regionem jest nie tylko infrastruktura, ale także doświadczenie w organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego czy Światowych dni młodzieży.

- Jesteśmy do tego znacznie lepiej przygotowani niż nasze miasto konkurent, czyli Gdańsk - zapewnia Marcin Krupa.

Laura Lopez, dyrektor sekretariatu przyznaje, że to, co zobaczyli delegaci ONZ w ciągu zaledwie kilku godzin jest obiecujące. Jednocześnie przyznaje, że nie do niej należy ostateczna decyzja. Ta ma zapaść pod koniec tego roku.

SZCZYT KLIMATYCZNY W METROPOLII

Dla Marcina Krupy Szczyt Klimatyczny ONZ byłby wydarzeniem nie tylko dla nowoutworzonej metropolii, ale także dla całego regionu.

Prezes grupy PTWP, której jedna ze spółek zarządza MCK i Spodkiem, Wojciech Kuśpik wyraził przekonanie, że obiekty Strefy Kultury idealnie nadają się do organizacji COP24.

- Centrum Kongresowe uznawane jest za jeden z najlepszych takich obiektów w Europie – dysponujemy bardzo dobrą infrastrukturą; pokazujemy już stworzoną metropolię - podkreśla Wojciech Kuśpik.

Według Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, oprócz Katowic i Gdańska, gdzie delegacja ONZ już przebywała, swoje kandydatury pod kątem COP24 zgłosiły też Poznań, Warszawa i Kraków. Ostateczna decyzja będzie należała do Sekretariatu Konwencji Klimatycznej przy współudziale Ministerstwa Środowiska. Ma zostać ogłoszona w maju.

Czytaj więcej