Czytasz: Krótkofalowcy nadają z kopalni

Krótkofalowcy nadają z kopalni

Okolicznościowa stacja radiowa w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

 

Na 35-metrowej wieży zainstalowano antenę i to dzięki niej sygnał z Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach dotrze do słuchaczy na całym świecie.

- Kiedyś nadawano z podziemia kopalni. Ale warunki są tam bardzo surowe i wysyłanie sygnału z dołu jest skomplikowane. Obecnie nadajemy z nadszybia, pierwsze łączenia już za nami. Ci, którzy nas usłyszą, dowiedzą się o istnieniu kopalni – mówi Grzegorz Rudnicki, kierownik biura Stowarzyszenia Ziemi Tarnogórskiej. Obecne nadawanie jest próbą przed cyklicznym uruchomieniem stacji.

Okolicznościowa stacja wystartowała dzisiaj i aż do 4 grudnia będzie nadawała na paśmie amatorskim o sygnaturze SN40KZTG. Za wszystko odpowiada Klub Łączności LOK. To oni od rana do wieczora będą nadawać komunikaty. Każdy, kto w tym czasie odwiedzi kopalnię, będzie mógł zajrzeć do radiostacji i poznać pracę krótkofalowców.

Krótkofalarstwo to hobby, które rozwija wiedzę politechniczną. Jednak, żeby „pracować” trzeba zdać egzaminie. iedza musi być obszerna z techniki i fizyki. 

Nasłuchiwać może jednak każdy, kto posiada radio z zakresem obejmującym fale amatorskie.

Nam chodzi jednak o potwierdzone nasłuchy. A takie dostaniemy tylko od osób zarejestrowanych w międzynarodowej organizacji krótkofalowców - mówi Robert Prorok, członek tarnogórskiego Klubu Łączności LOK. Najwcześniej za pół roku dowiemy się, kto nas słuchał.

Na pewno nasłuchiwać będzie Francja – mamy z nimi stały kontakt. Łączymy się z kolegami z całego świata. Dziś była to Rosja, Ukraina i Anglia. Na razie był to tylko telegraficzny sygnał. Po południu przejdziemy na fonię. Nadajemy dziś do godziny 23. Jutro wracamy o godzinie 9 rano.

Rozpowszechniane informacje nie trwają dłużej niż minutę. Dłuższe komunikaty ciężko byłoby wygłaszać. W informacji zawsze pojawiają się dane osoby nadającej, miejsce i okazja. Znajomość języka angielskiego i rosyjskiego ułatwia połączenia.

Krótkofalarstwo to hobby, które rozwija wiedzę politechniczną. Jednak, żeby „pracować” trzeba zdać egzamin. Wiedza musi być obszerna z techniki i fizyki - dodaje Prorok.

Amatorzy krótkofalowych rozgłośni o tarnogórskiej stacji dowiedzą się ze strony: www.qrz.com/db/SN40KZTG. Aktualnie nadawany sygnał i komunikaty będą widoczne na portalu : www.dxsummit.fi.

Czytaj więcej