Czytasz: Krew pępowinowa, bezcenny dar

Krew pępowinowa, bezcenny dar

Trwa ogólnopolska akcja społeczna – „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).

Po raz pierwszy w kampanii wzięło udział Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 6 i 7 listopada rodzące pacjentki mogły oddać na cele publiczne krew pępowinową, która może być przeszczepiona tak, jak szpik chorym na całym świecie.

- Jeżeli możemy komuś pomóc bez żadnego uszczerbku na zdrowiu mamy i dziecka, to dlaczego nie?! – mówi Piotr Rożeński z Rudy Śląskiej, świeżo upieczony tata. To bardzo dobra akcja, powinno być ich znacznie więcej – podkreśla.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana w czasie akcji „Zostań dawcą krwi pępowinowej” krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie odpowiednio przygotowana.

- Krew zostanie poddana preparowaniu. Wyizolowane komórki podzielone zostaną na kasety i zamrożone. Komórki wyizolowane z krwi mogą posłużyć do leczenia różnych chorób hematologicznych i onkologicznych. Jest ich w sumie ok. 80 – mówi Aleksandra Dusza, koordynator z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

O bankowaniu komórek z krwi pępowinowej mówi się ciągle niewiele. Świadomość przyszłych rodziców nie jest zbyt duża. Takie akcje mają szansę to zmienić.

Pierwszy udany przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej przeprowadzono w 1988 roku. Dawcą była nowo narodzona dziewczynka, a biorcą jej pięcioletni brat chory na niedokrwistość Fanconiego. Można leczyć tą metodą blisko 70 chorób, w tym ostre białaczki, chłoniaki, anemie złośliwe, ciężki złożony niedobór odporności, osteoporozę
a nawet niektóre postaci udarów mózgu czy wad serca. Trwają badania nad wykorzystaniem komórek z krwi pępowinowej do leczenia choroby Alzheimera i Parkinsona. Być może uda się "wypełniać" tymi komórkami uszkodzone fragmenty narządów wewnętrznych. To wielka nadzieja dla chorych.

Czytaj więcej