Czytasz: Chcesz pomóc zwierzętom? Przyjdź nakarmić ptaki do parku Budnioka!

Chcesz pomóc zwierzętom? Przyjdź nakarmić ptaki do parku Budnioka!

W sobotę mieszkańcy Katowic będą karmić ptaki w parku Budnioka.

Zima to trudny czas dla ptaków. Szansa znalezienia pokarmu w sytuacji, gdy ziemia, krzewy i drzewa pokryte są śniegiem i lodem, jest bardzo mała. W ogrodzie, parku oraz lasach często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy i kwiczoły. 

Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Warto jednak pamiętać, że złe dokarmianie może powodować u ptactwa choroby, lub wręcz doprowadzić do ich śmierci 

Dlatego radny dzielnicy kosztuka Adrian Szymura organizuje spotkanie, na którym przekaże mieszkańcom swojej dzielnicy kilka wskazówek jak bezpiecznie dokarmiać ptactwo. 

Dokarmianie ptaków odbędzie się w sobotę 12 stycznia o godzinie 14.00 w Parku Alojzego Budnioka. Mieszkańcy Katowic spotykają się przy pniu powalonej topoli (wejście do Parku od strony Śląskiej Izby Lekarskiej).

- Rozwiesimy gotowe kule na drzewach, nasiona które przyniesiecie rozsypiemy w ustronnych miejscach, tak aby było przystępne dla ptactwa - zapowiedział Adrian Szymura na portalu Facebook. 

Organizatorzy mają już kilka gotowych pyz z ziarnami, do chcących pomóc apelują o zabranie ze sobą bakalii, słonecznika lub gotowane warzywa (nie mogą być solone). 

Czym można karmić ptaki? 

Podczas karmienia ptaków warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie przetworzonych przez człowieka!

- Ptactwo karmi się przede wszystkim ziarnem - mogą to być nasiona zbóż, słonecznik, ale również orzechy, kasze płatki zbożowe. Ważnym elementem dokarmiania jest również tłuszcz, może to być tłuszcz zwierzęcy w postaci słoniny, czy łoju wołowego. Pamiętajmy jednak, że nie może być słony! Przy dokarmianiu ptactwa powinniśmy również pomyśleć o poidełkach w czasie mrozów ptaki czerpią wodę głównie z pokarmu, co w naturalny sposób zwiększa zapotrzebowanie na wodę w postaci płynnej - mówi Adrian Szymura. 

Czym NIE karmić ptaki? 

Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

- Nie karmimy ptactwa zepsutym jedzeniem. Nie dokarmiany również pieczywem, które może doprowadzić do chorób układu pokarmowego lub nawet śmierci - przestrzega Adrian Szymura. 

Ważną kwestią, o której trzeba pamiętać, to  higiena miejsca w którym dokarmiamy ptaki. Karmniki powinny być regularnie sprzątane z resztek jedzenia i odchodów, które mogą być zarzewiem różnego rodzaju chorób i pasożytów. 

Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem.

Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo - tzn. swobodny przylot i odlot (ucieczkę).

Czytaj więcej