Czytasz: Kościół przeprasza Boga za „Klątwę”

Kościół przeprasza Boga za „Klątwę”

„Klątwa” to bluźnierstwo – mówi kościół. Diecezja sosnowiecka będzie się modlić i przepraszać Boga za warszawski spektakl. Co na to archidiecezja katowicka?

Najpierw była „Klątwa” warszawskiego Teatru Powszechnego. A potem rozpętała się burza. Także na polu religijnym. Zaczęło się od oświadczenia Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika Jana Pawła II. Kardynał napisał, że „największy ból sprawia mu ohydne poniżanie Papieża Polaka”. Poprosił też o modlitwę wynagradzającą bluźnierstwo obecne w „Klątwie”.

Do apeli kościoła o modlitwę dołączyła diecezja sosnowiecka

Decyzją biskupa Grzegorza Kaszaka jako przebłaganie i zadośćuczynienie mają być ofiarowane wszystkie "uliczne" drogi krzyżowe w diecezji. Parafie, które nie organizują takich nabożeństw na ulicach miast, winny w tej intencji ofiarować jedną wielkopostną drogę krzyżową w kościele.

- Nie widziałem sztuki, ale sceny, które zostały upublicznione, zarówno w treści jak i w formie, są bluźnierstwem – mówi ks. Jarosław Wolski.

- Sztuka ma swobodę wypowiedzi, a autor może stosować prowokacje, ale w tym wypadku posunięto się daleko poza granice estetyki i dotknięto przekonań ludzi wierzących – dodaje. Chodzi o publiczną profanację krzyża, znieważenie osoby Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej i obrazę uczuć religijnych osób wierzących. Zdaniem Wolskiego, reżyser interpretując sztukę Stanisława Wyspiańskiego, przekracza granice.

- Nic go nie usprawiedliwia. To zwykła prowokacja i chęć uczynienia spektaklu głośnym – mówi.

Warto dodać, że bilety na trzy najbliższe przedstawienia dawno się wyprzedały.

Potępiają, ale nie widzieli sztuki

Klątwa. Fot. Magda Hueckel
Klątwa. Fot. Magda Hueckel

Większość osób podejmujących dyskusję na temat „Klątwy”, nie widziała tej sztuki. Także księża potępiający spektakl. - Nie tylko nie widzieli, ale nie będą uczestnikami. Wystarczą fragmenty, które przeniknęły do wiadomości publicznej, bez względu na kontekst. Świadczą one, że sztuka narusza przestrzeń ludzi wierzących – tłumaczy Wolski.

W spektaklu Olivera Frljicia jest scena, w której Jan Paweł II wisi na szubienicy, a aktorka uprawia seks oralny z pomnikiem papieża. Sprawą zajęła się prokuratura. Mówi Wolski: - Będziemy się modlić za bluźnierstwa i przepraszać Boga za nie. Wolność to jedna z podstawowych praw człowieka. Ale gdyby to dotyczyło innych religii, autor byłby równie odważny?

Modlą się, ale nie w Katowicach

Wierni odmawiają różaniec przed wejściem do Teatru Powszechnego. Modlić będą się kościoły w Polsce w związku z apelem wystosowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Diecezja sosnowiecka odpowiedziała na list. A archidiecezja katowicka? - Nie ma takiej inicjatywy i nie będzie. Przed nami wielki post i poświęcamy wiele różnych intencji – mówi ks. Roman Chromy z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Dlaczego? - Pyta pani czy podejmujemy działania. Nie podejmujemy i kropka – odpowiada.

Czytaj więcej