Czytasz: Kopalnia...kultury. Nowe miejsce w Czeladzi

Kopalnia...kultury. Nowe miejsce w Czeladzi

Jest „Elektrownia”, jest „Saturn”, teraz będzie „Kopalnia Kultury”. Na mapie kulturalnej Czeladzi w niedzielę 29 stycznia pojawi się nowość.

Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, zajęcia dla dzieci. Nowy obiekt, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, powstał w czeladzkiej dzielnicy Piaski. - Nazwa „Kopalnia Kultury” nawiązuje do tradycji tej części miasta, która niegdyś była typową górniczą osadą – podkreślają urzędnicy z Czeladzi. Dodają, że to tu będą odbywały się próby lokalnych zespołów muzycznych, orkiestr dętych, grup tanecznych oraz chórów dzieci i dorosłych.

kopalnia Wypełni miejską lukę

Czeladź to tej pory chwaliła się Muzeum „Saturn” czy niedawno zrewitalizowaną Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. - Brakowało nam jednak dotychczas sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Brakowało przestrzeni, w której mogliby rozwijać swe zainteresowania utalentowani artystycznie czeladzianie – nie ukrywa burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. - Teraz będzie – dodaje.

Nagłośnienie z najwyższej półki

Kopalnia Kultury oficjalnie zainauguruje swoją działalność w niedzielę 29 stycznia, o godz. 19. Na żywo będzie można sprawdzić jej możliwości. Urzędnicy podkreślają, że obiekt jest nowoczesny. - Dysponuje salą koncertową na 260 miejsc, wyposażoną w sprzęt nagłośnieniowy z najwyższej półki, profesjonalnym studiem nagrań, salami przystosowanymi do prowadzenia zajęć plastycznych i tanecznych – wylicza Tomasz Michałek z biura prasowego magistratu w Czeladzi.

Harmonogram zajęć poznamy niebawem, wiadomo już, że Kopalnia Kultury w najbliższym czasie zaprosi mieszkańców na Walentynki i Dzień Kobiet.

Atrakcyjna dla dzieci

Instytucja regularnie gościć będzie także najmłodszą publiczność. Od lutego ruszają tu zajęcia teatralne, taneczne i muzyczne, w tym muzykoterapia dla dzieci. W trzecią sobotę każdego miesiąca organizowane będą „Poranki w Kopalni”, czyli na spektakle teatralne dla dzieci. Z kolei, w ramach projektu o nazwie „Mała Kopalnia Kultury” spotkać się będzie można ze znanymi muzykami, plastykami, podróżnikami i naukowcami.

Czytaj więcej