Czytasz: Kontrole KAS w zakładach wulkanizacyjnych – ponad 70 mandatów

Kontrole KAS w zakładach wulkanizacyjnych – ponad 70 mandatów

„Akcję "Opona" mundurowi rozpoczęli już w połowie listopada".

Ponad 70 mandatów za sprzedaż usług z pominięciem kasy fiskalnej wystawili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), którzy w szczycie sezonu wymiany opon skontrolowali prawie 300 zakładów wulkanizacyjnych w woj. śląskim.

Nieuczciwi właściciele musieli zapłacić kary na łączną kwotę 34 tys. zł - poinformowała PAP Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

„Akcję +Opona+ mundurowi rozpoczęli już w połowie listopada. Funkcjonariusze KAS postanowili sprawdzić, czy zakłady wulkanizacyjne wydają paragony fiskalne za usługi wymiany opon” - wyjaśniła Kmiecik.

Przedstawiciele KAS skontrolowali ok. 300 zakładów wulkanizacyjnych w regionie. Pojawili się w punktach wymiany opon m.in. w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Bielsku-Białej, Jaworznie i Tychach.

„W wyniku kontroli wystawili 73 mandaty karne za usługi wymiany opon z pominięciem kasy fiskalnej. Z tytułu wymierzonych kar do budżetu państwa wpłynie prawie 34 tys. zł” - podała Kmiecik.

Przypomniała, że sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu. Tak surowej odpowiedzialności należy się spodziewać, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany, albo jej stale nie używa lub robi to rzadko. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe.

Przedstawiciele aparatu skarbowego przypominają też, że brak wydruku z kasy fiskalnej w sposób znaczący utrudnia złożenie reklamacji w przypadku wadliwie wykonanej usługi.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Jacek Ensztein

Czytaj więcej