Czytasz: Gdzie na spacer? Do Rudy!
Kolonia robotnicza Ficinus - dostępna niezależnie od pogody. Zwiedzamy i dokumentujemy. Czy warto? Oceńcie sami!

Wielkanocny Poniedziałek. Po południowej kawie pada pytanie - “co teraz? Gdzie by tu jechać?”. Kryterium proste - obiekt musi być otwarty w święta. Z listy wyskakuje rudzka dzielnica Wirek i zabytkowe osiedle robotnicze będące częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pakuję aparat, do samochodu i w drogę!

Kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej - zobacz zdjęcia!

Pierwsze wrażenie

Zanim docieram na miejsce, mijam po drodze dwa ciekawe murale. Jeden z nich “Kolonia Ficinus” daje jasny przekaz, że już prawie jestem u celu. Parkuję samochód, bez problemu i idę w “teren”. Kto był na Nikiszowcu, czy Giszowcu w Katowicach, ten niech nie porównuje tego osiedla, a w zasadzie ulicy do tych dzielnic. Tutaj na turystów czeka kilkanaście budynków zlokalizowanych po jednej stronie ulicy. Zabudowa zaledwie dwupoziomowa. Styl jednorodny, choć widać, że poszczególne budynki różnią się zastosowanymi materiałami, a i stolarka okienna jest zróżnicowana. Są jednak dwa zabudowania, które dopiero czekają na lepsze czasy. W grudniu 2016 roku kolonii została przyznana kategoria “obiekt w zagrożeniu”. Ulica Kubiny, przy której znajdują się zabytkowe budynki, mogłaby zniknąć ze Szlaku Zabytków Techniki, aby tak się nie stało Urząd Miasta ma plan - na stworzenie w jednym z budynków Punktu Informacji Turystycznej, filii biblioteki miejskiej oraz ekspozycji historycznej poświęconemu temu miejscu.

Trochę historii - Kolonia Ficinusa w Rudzie Śląskiej (za www.zabytkitechniki.pl)

Kolonia Ficinusa jest najstarszym zachowanym zespołem budownictwa patronackiego na terenie Górnego Śląska. Powstawała w latach 1860-1867. Nazwa „Ficinus” pochodzi od nazwiska radcy górniczego i dyrektora generalnego dóbr hrabiego Henkel von Donnersmarcka – Georga Ficinusa, inicjatora budowy kolonii. Budynki kolonii „Ficinus” są murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co jest rzadkością na tym terenie. Posiadały wysoki standard jak na okres swojego powstania. W tym czasie dominowała bowiem zabudowa drewniana tradycyjnych wiejskich chat.

W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi. Do mieszkań przynależały też budynki gospodarcze. Używane były do hodowli drobnego inwentarza, drobiu i trzody chlewnej, co wraz z uprawami w przydomowych ogródkach pozwalało z jednej strony ograniczyć wydatki na żywność, a z drugiej strony odpowiadało przyzwyczajeniom pracowników przenoszących się w te rejony z terenów wiejskich.

Moje odczucia

Spacerując po ulicy czułam się komfortowo. Choć dysproporcja - widoczna na fotografii obok ujmuje trochę temu miejscu magii, to i tak warto tu przyjechać. Z jednej strony mamy dziewiętnastowieczne zabudowania a za nimi, albo na przeciwko nich - "wielką płytę". Widać jak na dłoni jak daleką drogę pokonaliśmy jako społeczeństwo. Osobiście bardziej podobają mi się zabudowania sprzed wieków aniżeli sprzed kilkudziesięciu lat, ale wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Gorzej zabytkowe zabudowania prezentują się od tyłu. Na ulicy Kubiny znajdują się ponoć restauracja i kawiarnia, ale niestety w tym dniu były zamknięte. Czy byłby taki sam klimat jak w którejś z nikiszowskich kawiarń? Ten punkt musi poczekać niecałe dwa miesiące.

Napotkani ludzie skłonni byli do rozmowy. Bardzo dobrze wiedzieli co to są za zabudowania i chętnie mnie oprowadzili po okolicy. Napotkana młodzież, ponieważ był to Lany Poniedziałek, elegancko zapytała się nawet o to, czy może mnie symbolicznie polać. Wizytę będę wspominać bardzo pozytywnie i na pewno tu jeszcze wrócę. Najbliższą okazją będzie z pewnością Industriada. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 10 czerwca.

KOLONIA Robotnicza FICINUSA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ - jak dojechać?

Czytaj więcej