Czytasz: Kolejna wieża wodna rewitalizowana

Kolejna wieża wodna rewitalizowana

02:19
Prezentujemy najciekawsze plany inwestycyjne na Górnym Śląsku

PILNUJEMY, JAK WYGLĄDA TROSKA O POSTINDUSTRIALNE DZIEDZICTWO.

I mamy kolejne dobre wieści. Ostatnio pisaliśmy o rewitalizacji starego dworca w Katowicach. Dzisiejsze informacje również dotyczą kolei: ceglana wieża ciśnień znajdująca się na peronie drugim największej stacji węzłowej w regionie: Katowice będzie wyremontowana i zrewitalizowana.

Budowa wieży została ukończona w 1951 roku i do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku zaopatrywała w wodę główny dworzec kolejowy. Charakterystyczne metalowe elementy znajdujące się na szczycie to wskaźniki poziomu wody - obecnie, oczywiście, niedziałające. Zbiornik wodny jest pusty, co możecie zobaczyć w naszym spacerze wideo po obiekcie. Masywny kształt wielokąta stworzony z użyciem klinkierowej cegły zdecydowanie góruje nad miastem i okolicą. Charakterystyczny portal wejścia głównego, obecnie znajdujący się od strony torów, zostanie zrekonstruowany i przeniesiony tak, by każdy mógł bezpiecznie wejść do środka z poziomu peronu drugiego. A co znajdzie się wewnątrz? 

W PLANACH M. IN. PRZESTRZENIE BIUROWE: OPEN SPACE I RESTAURACJA

I to restauracja nie byle jaka, bo z panoramą na śródmieście stolicy województwa i okoliczne dzielnice. Dzięki temu, że byliśmy na dachu, możecie rozejrzeć się po centrum Katowic. Po remoncie wewnątrz obiektu znajdzie się winda, całość będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Będziemy śledzić rozwój wydarzeń. Posłuchajcie, co mają do powiedzenia pomysłodawca realizacji i autor projektu.