Czytasz: Koleje zamieszały w rozkładach. Będą tańsze bilety?

Koleje zamieszały w rozkładach. Będą tańsze bilety?

Z Katowic do Warszawy pojedziemy przynajmniej 30-40 minut dłużej. Wszystko przez remont Centralnej Magistrali Kolejowej. Dłużej – to fakt. Ale czy w związku z utrudnieniami taniej?

Pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. Od 10 lipca remont Centralnej Magistrali Kolejowej (i to obu torów) wszedł w najbardziej uciążliwy dla pasażerów etap.

I choć najważniejsze prace prowadzone są na stacjach Olszamowice i Włoszczowa Północ, najbardziej ucierpią pasażerowie dojeżdżający do Warszawy z Krakowa, Katowic, Opola i Wrocławia. Tym pierwszym podróż do stolicy zajmie teraz aż 100 minut więcej, tym ostatnim ok. 20 minut. Ślązacy na stacji w Warszawie wysiądą z ok. 40 minutowym opóźnieniem w stosunku do normalnego czasu przejazdu. Wszyscy pojadą objazdami.

Do Warszawy z prędkością ponad 200km/h

- Zachwyceni nie jesteśmy – przyznają wsiadający do Pendolino w Katowicach. Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK, zapewnia jednak, że po remoncie, pasażerowie nie tylko odetchną z ulgą, ale też dojadą do stolicy szybciej. - Przy remoncie magistrali codziennie pracuje około pół tysiąca ludzi i 221 jednostek mechanicznych, w tym specjalne wagony do wymiany sieci trakcyjnej. Wszystko po to, by zwiększyć możliwości przejazdu pociągów. Nowa infrastruktura pozwoli na to, by w przyszłości pociągi kursowały tu z prędkością wynoszącą nawet 230 km/h – zapowiada Siemieniec.

Będą tańsze bilety? „Nie mamy wpływu”

Zanim to jednak nastąpi (objazdy obowiązują do 10 sierpnia), pasażerowie swoje przecierpią. Nic dziwnego, że pytają czy koleje jakoś wynagrodzą im przedłużone remontem podróże. - Będą tańsze bilety? - pytają. Siemieniec przyznaje jednak, że inwestor w tej kwestii nie może podjąć żadnej decyzji. - Nasza spółka odpowiedzialna jest tylko za infrastrukturę kolejową, reszta zależy od przewoźników. Na ceny biletów nie mamy wpływu – rozkłada ręce.

Planuj z wyprzedzeniem albo załap się na bilet ekspressowy

Zniżkę związaną z remontem naszykowało PKP Intercity. Jaką? - Rozszerzyliśmy pulę tzw. biletów ekspresowych – mówi Marta Ziemska, rzeczniczka prasowa spółki. Oznacza to, ci, którzy zdążą „załapać” się na taką promocję, za podróż z Katowic do Warszawy, choć teraz dłużą, zapłacą 49 zł. Ziemska przypomina, że wciąż funkcjonuje także promocja „im wcześniej kupisz bilet, tym mniej za niego zapłacisz”. - Jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem zaoszczędzimy od 10 do 30 proc. na bilecie jednorazowym – zaznacza.

Ale to nie koniec. Ziemska zachęca też do zakupu biletów weekendowych. - Obowiązują od godz. 19 w piątek do godz. 6 rano w poniedziałek. Za bilet – w zależności od przewoźnika zapłacimy od 81 do 164 zł, bez względu na liczbę przejazdów – zachęca rzeczniczka PKP Intercity.

Czytaj więcej